Algorand (ALGO) Neden Düştü? -18.04.2024

Algorand (ALGO) Massachusetts Institute of Technology'de bilgisayar bilimleri profesörü olan ve dijital para birimleri ve blokzincir protokolleri üzerine yaptığı çalışmalarla 2012 Turing Ödülü'nü alan Silvio Micali tarafından 2019 yılında başlatıldı. Algorand, birden fazla uygulamayı destekleyen ve kendi kendine çalışabilen blokzincir tabanlı merkeziyetsiz bir ağdır. Bitcoin ve diğer blokzincir ağlarında yaşanan işlem yavaşlığı problemini çözmek üzere tasarlanan Algorand ağı, yüksek hız ve verimlilik vadetmektedir.

Algorand, Pure PoS sistemi üzerinde çalışmaktadır. Bu sistemde, zincirdeki bir sonraki bloğu doğrulamak ve onaylamak için katılan ALGO sahiplerinden rastgele komiteler seçilmektedir. Bu rastgele eşleştirme, Algorand'ın kurucusu tarafından tasarlanmış olan VRF (Doğrulanabilir Rastgele İşlev) adlı benzersiz bir şifreleme aracı sayesinde çalışmaktadır. Algorand ekosisteminin yerel tokeni ALGO’dur. Algorand ağı üzerinde çalışan madenciler ALGO ile ödüllendirilmektedir.

ALGO, son 24 saatte %4.48’lik düşüşle birlikte yaklaşık 5.48 TL’den işlem görüyor. Kripto para ekosistemindeki en önemli gelişmelerden biri token kilit açılımlarıdır. Kilit açılımlarından önce kilitli durumda olan token’lar işlem göremez, alınamaz, satılamaz. Token kilit açılımıyla birlikte ilgili projenin token’ları işlem görebilir hale gelmiş olur. Dolaşımdaki token adedinin artış göstermesi token fiyatında değişikliğe sebep olabilmektedir. Token açım sürecinin fiyatı olumsuz yönde etkilediğini söyleyebiliriz.