Altın Yatırımcısının Gözü Kulağı FED Kararında

Altın yatırımcısının gözü kulağı bu hafta gerçekleşecek FED toplantısında olacak. FED tarafından gerçekleştirilen FOMC (Federal Açık Piyasa Komisyonu) toplantısı 1-2 Kasım tarihinde yapılacak. Beklentilerin büyük bir çoğunluğu FED’in 0,75 puan faiz artırması yönünde. Yüksek faizin rezerv para konumundaki USD’ye etkisinin pozitif olabileceği bilinirken, beklenenin altında bir faiz artırımında ise Altın tarafında hareketlilik bekleniyor. Yüksek faiz teorik olarak USD’ye olan talebi daha artırmakta ve diğer yatırım araçlarından çıkışı destekleyebilmektedir. Beklenenin altında bir faiz ise teorik olarak Altın gibi alternatif yatırım araçlarına yönelişi hızlandırabilir.

GOLDP Nedir?

GOLDp, her bir token’in 0,01 gram altın değerine eşit olduğu bir dijital varlıktır. Dayanak varlık olarak kullanılan fiziksel altın, 995 milyem ayarında (0.995 saflık derecesinde), LBMA tarafından akredite edilmiş rafineriler tarafından üretilen, global geçerliliğe sahip standart altın külçelerinden oluşmaktadır. Oluşturulan her bir token karşılığı altın Golden Global Bank aracılığı ile Loco London muhabir banka hesaplarında veya Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Taşlar Piyasası’nda fiziksel olarak tutulmaktadır.

GOLDp Ethereum tabanlı olup ERC-20 protokolüne göre üretilmiştir ve ERC-20 destekleyen tüm Ethereum cüzdanlarında saklanabilir. GOLDp ilk arz miktarı 1,000,000 GOLDp Token'dir. GOLDp arzı artırılabilir ve azaltılabilir özelliğe sahiptir. Bu kapsamda rezervlere eklenen her fiziki altın için karşılığında Ethereum blokzinciri aracılığı ile yeni GOLDp varlıkları üretilebilmektedir.

Her bir GOLDp Token, 1 gram altının yüz parçaya bölünmesi ile oluşan parçalara eşittir. Böylece, 100 GOLDp sahibi bir yatırımcı 1 gram altına denk gelen dijital varlığa sahip olmuş olur.