Aptos (APT) Neden Düştü?- 23.01.2023

Aptos, Meta'nın Diem projesinin çekirdek ekip üyeleri tarafından geliştirilen Move programlama dilini kullanan bir Katman 1 blokzincir ağıdır. Aptos, ölçeklenebilir, düşük maliyetli ve güncellenebilirliği hedeflemektedir.

Meta’nın eski çalışanları tarafından kurulan Aptos, Web3 kullanıcı deneyimi kapsamında yeni uygulamalar ve ürünler geliştirmeye adayan, fikirlerini geniş kitlelere sunmayı hedefleyen bir projedir. Blokzincir üzerinde meydana gelebilecek kesintiler, yüksek maliyetli işlem ücretleri, güvenlik endişeleri gibi problemleri çözmeyi vizyonunun bir parçası olarak ilerleyen Aptos, çözüm olarak bulut sistemli altyapılar ile benzer bir yolun izlenmesi gerektiğini savunmaktadır.

Aptos, Bizans Hata Toleransı (BFT) ve Pay İspatı (PoS) algoritmasını kullanmaktadır. Güvenilirliği ön planda tutan Aptos işlemleri işlemek ve doğrulamak için bir doğrulayıcılar ağı kullanmaktadır.

APT, son 7 günde yaklaşık %72 yükseliş gösterdi. Bu yükselişe neden olan faktörler arasında Aptos Labs'ın NFT pazarı olan Topaz NFT pazarındaki artan faaliyetleri gösterebiliriz. Nitekim Topaz'dan alınan veriler, Aptomingos NFT koleksiyonu ve Aptos Monkeys gibi NFT koleksiyonlarının büyük ilgi gördüğünü gösteriyor. APT, son 24 saatte ise %2.64’lük düşüşle birlikte 262 TL’den işlem görüyor. Bu düşüşü APT’nin yükselişi akabindeki düzeltme hareketi olarak görebiliriz.