Avalanche (AVAX) Neden Düştü? -21.02.2024

Avalanche (AVAX), Avalanche blokzincir ağını temel alan kripto para birimidir. Avalanche akıllı sözleşmeler ve dApps (merkezi olmayan uygulamalar) gibi unsurların kullanımını daha kolay ve hızlı hale getirmeyi amaçlamaktadır.

Avalanche, merkeziyetsiz finans uygulamaları, finansal varlıklar ve diğer hizmetler için ortak bir platform görevi görmektedir. Merkeziyetsiz bir platform olan Avalanche üzerinde isteyen herkes akıllı sözleşme çalıştırabilir, kendi dijital varlıklarını oluşturabilir ve ticaretini yapabilir. Avalanche’ın geliştirici ekibi Ava Labs, Avalanche’ın standart bir şekilde, bir saniyenin altında işlem tamamlama özelliğine sahip olan ilk akıllı sözleşme ağı olduğunu ifade etmektedir. Platformun yerel kripto para birimi AVAX’tır. Bu token, ücretleri ödemek ve staking yoluyla ağı güvence altına almak için kullanılır.

AVAX, son 24 saatte %3.28’lik düşüşle birlikte yaklaşık 1.125 TL’den işlem görüyor. Kripto para ekosistemindeki en önemli gelişmelerden biri token kilit açılımlarıdır. Kilit açılımlarından önce kilitli durumda olan token’lar işlem göremez, alınamaz, satılamaz. Token kilit açılımıyla birlikte ilgili projenin token’ları işlem görebilir hale gelmiş olur. Dolaşımdaki token adedinin artış göstermesi token fiyatında değişikliğe sebep olabilmektedir.