BlockFi İflas Başvurusunda Bulunduğunu Duyurdu

ABD merkezli kripto para borç ve faiz verme platformu BlockFi, FTX’in iflas etmesini duyurmasının ardından platform faaliyetlerini durdurduğunu açıklamıştı. BlockFi’ın Twitter hesabından yapılan paylaşımda "Dünyanın geri kalanı gibi biz de bu durumu Twitter aracılığıyla öğrendik. FTX ve Alameda ile ilgili haberler karşısında şoke olduk ve dehşete düştük…” ifadeleri yer almıştı. Daha sonra Wall Street Journal’da yer alan bir haberde iflasını açıklayan global kripto varlık platformu FTX ile finansal olarak iç içe geçmiş olan BlockFi’ın çalışanlarını işten çıkarmayı ve iflas başvurusunda bulunmayı gözden geçirdiği belirtilmişti.

BlockFi, 28 Kasım Pazartesi günü Bölüm 11 için iflas başvurusunda bulunduğunu duyurdu. ABD New Jersey Bölgesi İflas Mahkemesi'ndeki başvuru, şirketi ve sekiz yan kuruluşunu kapsıyor. BlockFi'den gelen açıklamada şirketin elinde 256.9 milyon USD’si bulunuyor. Öte yandan şirket, çalışan maaşlarının ödenmesi ve çalışanlara sağlanan faydaların kesintiye uğramadan devam etmesi için önergeler verdi.

BlockFi’den gelen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Ekibimiz, işlemler durdurulduğundan beri bizim için mevcut olan her stratejik seçeneği ve alternatifi araştırdı ve müşterilerimiz için elimizden gelenin en iyisini yapmaya yönelik birincil hedefimize odaklanmış durumda. Söz konusu Bölüm 11 başvurusu, BlockFi'nin şirketi istikrara kavuşturmasını sağlayacak ve BlockFi'ye, değerli müşterilerimizin de dahil olduğu tüm paydaşlar için değeri en üst düzeye çıkaran bir yeniden yapılanma planını tamamlama fırsatı sunacak.”

Kripto para alım satımının yanında kripto varlıklarda faizli mevduat ve kredi imkanı sunan BlockFi, kripto paralardaki değer kaybıyla likidite sıkışıklığı yaşamış, temmuz ayında FTX ile 400 milyon USD’lik kredi anlaşması yaparak iflastan kurtulmuştu.