Cardano (ADA) Neden Yükseldi?- 8.11.2023

Cardano, Proof of Stake (Pay İspatı) mutabakat mekanizması kullanıyor. ADA, Cardano platformunun yerel tokenidir. İnsanlar platformu kullanmak için işlem ücretlerini ödemek üzere ADA tokenlerini kullanmaktadır. Bu tokenlar aynı zamanda pay ispatı sistemini çalıştıran doğrulayıcılara da ödül olarak verilmektedir. Cardano, ağ katılımcılarının blokzincirinin işleyişine katılma hakkı kazanmak için belirli miktarlarda kripto para yatırdıkları bir süreç olan staking'i kullanır.

Cardano ekibi, saniyedeki işlem hızını (TPS) arttırmak için Pay İspatı protokolünü kullanan bir algoritma olan Ouroboros mutabakatını geliştirmiştir. Ouroboros, enerji kullanımını ve yeni blok oluşumu süresini azaltmak için özelleştirilmiştir. Cardano'yu Charles Hoskinson kurmuştur. Hoskinson, aynı zamanda Ethereum'un da kurucu ortaklarından biridir.

ADA, son 24 saatte ise %3.85’lik yükseliş gösterdi. Cardano Vakfı CEO'su Frederik Gregaard, Cardano'nun dünya çapında daha dayanıklı ve uyarlanabilir blokzincir ağları oluşturarak insanlığa olumlu katkılarda bulunacağını gözlemledi. Özellikle, yapay zeka gibi hesaplanabilir veri gerektiren alanların giderek artması nedeniyle bu eğilimin önemli olduğuna dikkat çekti. Cardano, yavaş ilerlemesine rağmen bölgedeki en büyük ve en eski projelerden biri olarak önemli bir konumda bulunuyor. Ayrıca, DeFi faaliyetlerine rağmen, toplam kilitli değer (TVL) 2023'ün üçüncü çeyreğine kadar %198 artış gösterdiğini dile getirdi. Gregaard, gelecekte Cardano'nun daha istikrarlı hale geleceğini öngörüyor ve platformun sadece finansal piyasalarda değil, uluslararası ticaret ve oylama sistemleri gibi farklı sektörlerde yaygın kullanım görmesini bekliyor. Cardano Vakfı CEO'su Frederik Gregaard'ın bu açıklamaları yükselişi sebep olmuş olabilir.