Cardano (ADA) Neden Yükseldi? -9.01.2023

Cardano, Proof of Stake (Pay İspatı) mutabakat mekanizması kullanıyor. ADA, Cardano platformunun yerel tokenidir. İnsanlar platformu kullanmak için işlem ücretlerini ödemek üzere ADA tokenlerini kullanmaktadır. Bu tokenlar aynı zamanda pay ispatı sistemini çalıştıran doğrulayıcılara da ödül olarak verilmektedir. Cardano, ağ katılımcılarının blokzincirinin işleyişine katılma hakkı kazanmak için belirli miktarlarda kripto para yatırdıkları bir süreç olan staking'i kullanır.

Cardano ekibi, saniyedeki işlem hızını (TPS) arttırmak için Pay İspatı protokolünü kullanan bir algoritma olan Ouroboros mutabakatını geliştirmiştir. Ouroboros, enerji kullanımını ve yeni blok oluşumu süresini azaltmak için özelleştirilmiştir. Cardano'yu Charles Hoskinson kurmuştur. Hoskinson, aynı zamanda Ethereum'un da kurucu ortaklarından biridir.

ADA, son 24 saatte %17.39 yükselişiyle birlikte 6.20 TL’den işlem görüyor. ADA’nın tüm piyasalardaki işlem hacmi ise %422 artışla birlikte 837 milyon USD olarak görünüyor. Hoskinson'ın firması Input Output HK, Cardano için Lace cüzdanının bekleyen lansmanına hazırlanıyor. Hoskinson perşembe günü ise Wyoming'deki yeni Hoskinson Health & Wellness Kliniği'nin ödeme olarak ADA kabul edeceğini duyurdu. Bu faktörler ADA’nın yükselişine etki etmiş olabilir.