Chainlink (LINK) Neden Yükseldi?- 18.07.2023

Chainlink, blokzincirlere dışarıdan veri girişi sağlayan merkeziyetsiz veri aracıları ağıdır. Akıllı kontratlar, blokzincirleri üzerinde çalışan uygulamalar, geleneksel yapıdaki ve merkezi dijital sözleşmelerin gelecekte yerini almak için sektördeki oyuncular tarafından konumlandırılmıştır. Günümüz sistemindeki veri aracılarının operasyonları merkezi sistemlere ya da otomatize edilmiş veri alıcıları şeklinde çalışmaktadır.

Blokzincirler çalışma prensipleri dolayısı ile akıllı kontratlar dış kaynaklar ile çalışmamaktadırlar. Tam bu noktada Chainlink oracle ismini verdiği aracılar ile blokzincirleri dış veri kaynakları ile buluşturmaktadır. Bu operasyonel süreci de sahip olduğu aracılar ile merkeziyetsiz şekilde gerçekleştirerek blokzincir prensiplerine zarar vermemektedir.

LINK, son 24 saat içinde %6.30’luk yükselişle birlikte yaklaşık 188 TL’den işlem görüyor. Chainlink, birden fazla ağda zincirler arası birlikte çalışabilirlik protokolünü kullanıma sunuyor. Nitekim Chainlink, hem genel hem de özel blokzincirlerdeki uygulamaları birbirine bağlamak için tasarlanmış bir teknoloji olan çapraz zincir birlikte çalışabilirlik protokolünü (CCIP) "erken erişim" aşamasında başlattı. Chainlink’ten gelen açıklamada "Bu, kesintisiz etkileşim için birleşik bir arayüz sunacak" ifadesi yer aldı. Bu gelişme LINK’ın yükselişinin nedenlerinden birisi olabilir.