Circle USDC/Silvergate Konusunda Önemli Bir Güncelleme Yayınladı

USDC sabit koin ihraççısı Circle müşterilerini Silvergate krizinin etkileri hakkında bilgilendiriyor. Silvergate'in borsa ağı (SEN) askıya alınırken, Circle alternatif hizmet sağlayıcılara geçiyor.

Circle, Silvergate'te tutulan USD Coin (USDC) rezervlerinin "küçük bir yüzdesini" diğer bankacılık ortaklarına geri çekti. Circle, Silvergate ve bağlı hizmetlerinin az sayıda USDC müşterisi tarafından kullanıldığını vurguladı. Circle ayrıca ilk kez 2022 yılında Silvergate ile etkileşimini "sıkıntılar ve riskler" sinyalleri belirginleştikçe " azalttığını" açıkladı.

Ne olmuştu?

Silvergate, halka açık bir şirketin mali performansını gösteren yıllık 10-K raporunu ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na sunmak için 16 Mart'a kadar olan süreyi iş ve mevzuat zorlukları nedeniyle karşılayamayacağını belirtmişti. Bu duyurunun ardından Silvergate hisseleri perşembe günü %57,7 oranında değer kaybetti ve birçok kripto varlık platformu Silvergate ile bağlarını kopardığını açıkladı. Bu çerçevede Circle da Twitter'dan yaptığı paylaşımda Kaliforniya merkezli kripto para bankası Silvergate Capital Corp. ile "ilgili belirli hizmetlerden" çekildiğini ve mali açıdan sorunlu ABD bankasıyla arasına mesafe koyan şirketler listesine eklendiğini duyurmuştu.

Silvergate, Sam Bankman-Fried'in iflas eden FTX borsası da dahil olmak üzere bir dizi kripto para şirketine bankacılık hizmetleri sağlıyordu. Geçtiğimiz ay Silvergate'in FTX ve ona bağlı aracı kurum Alameda Research ile olan ilişkileri nedeniyle ABD savcıları tarafından soruşturulduğu bildirilmişti.