dYdX (DYDX) Neden Düştü?- 24.01.2023

Ethereum standardına dayalı merkeziyetsiz bir borç alma ve borç verme platformu olan dYdX Kaliforniya merkezli bir girişimci olan Antonio Juliano tarafından Ağustos 2017'de kuruldu. dYdX, kripto varlık sahipleri için ödünç alma, ödünç verme ve staking (kilitleme) araçları sunmaktadır. Ethereum’un mevcut ölçeklenebilirlik sorununu çözmek için ortaya çıkarılan dYdX bir Ethereum 2.Katman çözümüdür diyebiliriz.

dYdX protokolü, Ethereum akıllı sözleşmeleri ve Starkware tarafından desteklenen STARK (zero-knowledge) Rollup'ları üzerine inşa edilmiştir. dYdX, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Dogecoin (DOGE) ve Cardano (ADA) dahil olmak üzere birçok kripto para birimi için sürekli alım satım seçenekleri sunan merkezi olmayan bir borsa (DEX) platformudur. dYdX işlem hacmi ve pazar payı açısından dünyanın en büyük merkezi olmayan borsalarından biri olarak öne çıkmaktadır.

DYDX, son 24 saatte %6.81 düşüşle birlikte yaklaşık 33 TL’den işlem görüyor. Bu düşüşün nedenleri arasında 2 Şubat’a kadar 150 milyon adet DYDX’in kilidinin açılacak olmasını görebiliriz. Bu sayı toplam arzın %15’ine denk geliyor. Öte yandan Lookonchain verilerine göre TRON kurucusu Justin Sun’ın bugün bir global kripto varlık platformuna 892,662 adet DYDX gönderdiğini de belirtelim.