DogeCoin (DOGE) Neden Düştü?- 19.12.2022

Dogecoin (DOGE) eşler arası, açık kaynaklı kodlu bir kripto para birimidir. Sosyal medya mecralarında oldukça meşhur olan “doge” esprisinden ilham alınarak dönemin kripto para patlamasıyla dalga geçmek amacıyla Jackson Palmer ve Billy Markus tarafından 2013 yılının Aralık ayında piyasa sürüldü.

İnternet esprisinde bulunan Shiba Uni köpeğini kendisine simge olarak seçen Dogecoin, Bitcoin’in “eğlenceli” bir versiyonu olarak kendini tanıtmış ve Reddit ve Twitter gibi mecralarda sadık bir takipçi topluluğu edinmiştir. Sadık topluluğu ve giderek artan popülaritesi Dogecoin’i piyasa değeri en büyük elli kripto para arasında sokmayı başarmıştır. DOGE, ayrıca bağış ve çeşitli hayır işleri için de kullanılmasıyla kripto para ekosisteminde oldukça sempati uyandırmıştır.

DOGE, son 24 saatte %1.70’lik düşüşle birlikte yaklaşık 1.47 TL’den işlem görüyor. Dogecoin yatırımcıları, Elon Musk'ın Twitter 2.0 vizyonunun bir tür DOGE entegrasyonu içereceği konusunda umutlanmıştı. Zira Elon Musk, ödeme işlemlerini Twitter 2.0 - "The Everything App" olarak tanımladığı sisteme entegre etmeyi planladığını belirtmişti. Söz konusu gelişme DOGE’nin geçtiğimiz haftalarda yukarı yönlü hareketlenmesine yol açmıştı. Musk, bu planını açıkladığı Tweetlerinde ya da ekli slaytlarda DOGE'den hiç bahsetmemiş olsa da, bu durum bazı yatırımcıların Dogecoin'in sisteme bir şekilde dahil olacağına dair umutlanmasını engellememişti.

Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk paylaştığı anketle Twitter topluluğuna sosyal medya platformunun CEO’luğunu bırakıp bırakmaması gerektiğini sordu. Musk’ın Twitter'daki yöneticilik görevinden ayrılması ile ilgili anketi, "Evet" oyu ile sonuçlandı. Musk’ın anket sonuçlarına göre Twitter’daki görevinden ayrılabileceğine yönelik beyanı DOGE’deki düşüşün nedenlerinden birisi olabilir.