EOS (EOS) Neden Yükseldi? -14.04.2023

EOS protokolü 2017 yılında Block.one adlı bir şirket tarafından kurulmuştur. EOS projesi 26 Haziran 2017'de başlayan ve bir yıl süren ICO (Kripto paranın ilk ihracı) ile hayata geçti. Bu kripto ekosistemi tarihindeki en büyük ICO etkinliklerinden biri olarak kayıtlara geçmişti.

EOS, ticari ölçekte merkezi olmayan uygulamaların (dApps) geliştirilmesini, barındırılmasını ve yürütülmesini sağlayan blokzincir tabanlı bir sistemdir. EOS, işletmelerin ve bireylerin, dApp'ler arasında güvenli erişim, kimlik doğrulama, izin verme, veri barındırma, kullanım yönetimi ve iletişim sağlama gibi web tabanlı uygulamalara benzer bir şekilde blokzincir  tabanlı uygulamalar oluşturmalarına izin vermek için gereken tüm temel işlevleri destekler.

EOS sahipleri çeşitli süreçlere katılmak için tokenlarını stake edebilir. EOS'u stake eden kullanıcılar, yazılımın kurallarını değiştirmek için oy kullanma, kararlar alma veya blokzincir doğrulama sürecine katılma imkanına sahiptir.

EOS, son 24 saatte %5.82’lik yükselişle birlikte yaklaşık 25.64 TL’den işlem görüyor. EOS’un tüm piyasalardaki işlem hacmi ise son 24 saatte %86 yükselişle birlikte yaklaşık 225 milyon USD olarak görünüyor. DWF Labs, EOS Network Foundation (ENF) ile 60 milyon USD’nin üzerinde bir yatırım anlaşması içeren ortaklık kurduğunu açıkladı. DWS Labs, bu çerçevede 45 milyon USD’lik EOS token satın alma anlaşması ve EOS tabanlı işletmelere ve projelere yatırım yapmak için 15 milyon USD’lik bir taahhüt yoluyla ağı destekleyecek. Bu gelişmenin EOS’un yükselişine etki etmiş olabileceğini söyleyebiliriz.