EOS (EOS) Neden Yükseldi? -24.03.2023

EOS protokolü 2017 yılında Block.one adlı bir şirket tarafından kurulmuştur. EOS projesi 26 Haziran 2017'de başlayan ve bir yıl süren ICO (Kripto paranın ilk ihracı) ile hayata geçti. Bu kripto ekosistemi tarihindeki en büyük ICO etkinliklerinden biri olarak kayıtlara geçmişti.

EOS, ticari ölçekte merkezi olmayan uygulamaların (dApps) geliştirilmesini, barındırılmasını ve yürütülmesini sağlayan blokzincir tabanlı bir sistemdir. EOS, işletmelerin ve bireylerin, dApp'ler arasında güvenli erişim, kimlik doğrulama, izin verme, veri barındırma, kullanım yönetimi ve iletişim sağlama gibi web tabanlı uygulamalara benzer bir şekilde blokzincir  tabanlı uygulamalar oluşturmalarına izin vermek için gereken tüm temel işlevleri destekler.

EOS sahipleri çeşitli süreçlere katılmak için tokenlarını stake edebilir. EOS'u stake eden kullanıcılar, yazılımın kurallarını değiştirmek için oy kullanma, kararlar alma veya blokzincir doğrulama sürecine katılma imkanına sahiptir.

EOS, son 7 gün içinde yaklaşık %4 yükselirken son 24 saatte ise %0.68 yükselişle birlikte 22.56 TL’den işlem görüyor. EOS, geçtiğimiz günlerde nisan ayındaki Ethereum Sanal Makinesi (EVM) lansmanından sonra EOS ağında uygulama ve oyun ürünleri geliştirmek için 20 milyon USD sermaye taahhüdünde bulundu. Dün de EOS Network Foundation’dan bir iş birliği duyurusu geldi. Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “ENF'nin dünyanın önde gelen çapraz zincir protokolü Multichain ile ortaklık kurduğunu duyurmaktan memnuniyet duyuyoruz. Multichain, binlerce token için sorunsuz çapraz zincir takasları sağlayacak ve EOS EVM ekosisteminin erişimini büyük ölçüde genişletecektir.” EOS’un son günlerdeki yükselişini bu gelişmelere bağlayabiliriz.