Ethereum Name Service (ENS) Neden Yükseldi? -04.01.2024

Ethereum Name Service, Ethereum blokzincirinde çalışan, merkeziyetsiz ve halka açık bir kimliklendirme protokolüdür. Sistemin kuralları akıllı sözleşmeler ile koruma altına alınır ve kullanıcılar bu kurallar çerçevesinde kendilerine ait alan adları alabilir ve alan adları içerisine cüzdanlar eklenebilmektedir. Ekosistemin yerel tokeni ENS’dir.

ENS açık kaynaklı, tamamen merkezi olmayan bir protokol olduğu için geleneksel bir şirket hiyerarşisi tarafından yönetilmemektedir. ENS, bir DAO (merkezi olmayan otonom organizasyon) olarak topluluk tarafından yönetilir. ENS DAO, protokolün gelecekteki gelişimini etkilemek için teklifler sunmak ve oy kullanmak için kullanılan protokolün yardımcı programı ve yönetişim belirteci olan ENS token tarafından yönetilir. Nitekim ENS'ye sahip olan herkes ENS DAO'daki teklifler için oy kullanabilir.

Ethereum Name Service, Domain Name Service'in kısaltması olan DNS'in Web 3.0 versiyonudur. ENS, internetin geleneksel DNS'sine merkezi olmayan bir alternatif sunarak tek hata noktasıyla ilişkili riskleri ortadan kaldırıyor. Blokzincir tabanlı bir protokol olan ENS, Ethereum üzerine inşa edildiği için doğası gereği daha güvenli ve sansüre karşı daha dayanıklıdır. ENS'nin temelde iki akıllı sözleşme olması, diğer akıllı sözleşmelerle ve tüm Ethereum ekosistemiyle en üst düzeyde birlikte çalışabilirlik sağlar.

ENS, son 24 saatte %13.58 yükselişle birlikte 433 TL’den işlem görüyor. ENS Baş Geliştiricisi nick.eth, ENS'nin DNSSEC işlevselliğini güncellemek için bir taslak önerisinin sunulduğunu açıkladı. Bu güncelleme, herhangi bir DNS adına sahip olan kişilerin ENS üzerinde DNSSEC'yi etkinleştirmelerine olanak tanıyacak. Doğru biçimlendirilmiş bir metin kaydı oluşturmak, adın hemen yapılandırılmasına izin verecek ve bu sayede herhangi bir ENS destekli uygulamada çözülebilecektir. Bu güncelleme haberi ENS’nin fiyatı üzerinde olumlu yönde etki ettiğini söyleyebiliriz.