Geçen Hafta Yaşanan Önemli Gelişmeler (16 - 22 Mayıs)

 • Fed Başkanı Powell’dan Faiz Artırımına Devam Sinyali

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, The Wall Street Journal tarafından düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada enflasyonu düşürecek araçlara ve kararlılığa sahip olduklarını belirterek "Enflasyonun net ve inandırıcı bir şekilde düştüğünü görmemiz gerekiyor.” dedi. Powell, Fed'in enflasyon düşene kadar faiz oranlarını daha kısıtlayıcı seviyelere yükseltmekten çekinmeyeceğini vurgulayarak “Finansal koşullar uygun, enflasyonun düştüğünü görüyoruz diyebileceğimiz bir noktada olduğumuzu hissedene kadar gideceğiz." ifadesini kullandı.


 • G7 Toplantısı’nda Kripto Para Ekosistemi Düzenlemeleri Konuşuldu

Fransa Merkez Bankası Başkanı François Villeroy de Galhau, ABD, Kanada, Japonya, Almanya, Fransa, İtalya ve Birleşik Krallık temsilcilerinin çarşamba gününden itibaren Almanya’da gerçekleştirdiği G7 Toplantısı’nda kripto para yasal çerçevesine ilişkin sorunlar görüşüldü. G7 Toplantısı 18-20 Mayıs tarihlerinde Almanya'da gerçekleşti.


 • Universal Music Group, LimeWire’in Algorand Tabanlı Pazaryerinde NFT’leri Yayınlayacak

ABD merkezli çok uluslu bir müzik şirketi Universal Music Group ile anlaştığını açıklayan LimeWire, Algorand'da (ALGO) müzik merkezli bir Nitelikli Fikri Tapu (NFT) pazaryeri başlatacak.


 • Ethereum Kurucusu Buterin: “Ethereum PoS Geçişi Büyük Olasılıkla Ağustos Ayına Kadar Gerçekleşecek”

Ethereum Şanghay Web 3.0 Geliştirici Zirvesi’nde konuşan Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin, Pay İspatı (PoS) protokolüne geçişin büyük olasılıkla bu yıl ağustos ayına kadar gerçekleşeceğini ifade etti.


 • Meta Platform, META PAY İçin 5 Yeni Ticari Marka Başvurusu Yaptı

Avukat Josh Gerben’in Twitter hesabından paylaştığı belgeye göre Meta Platforms (Eski adıyla Facebook), META PAY için 5 yeni ticari marka başvurusunda bulundu. Söz konusu başvurular, Meta Platform’un kullanıcıların fiat para ve kripto para alım satımı yapmaları için “META PAY” adlı bir ödeme ve borsa platformu başlatmayı planladığını gösteriyor.


 • Andreessen Horowitz, 600 Milyon Dolarlık Oyun Fonu Başlattı

ABD merkezli risk sermayesi şirketi Andreessen Horowitz (a16z), 600 milyon dolarlık oyun fonu başlattığını duyurdu. Fon, oyun stüdyoları, oyunlar ve tüketici, altyapı kategorilerinde kullanılacak.


 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: “NFT Üreten Gençlerimizin Ufuklarının Genişliğini Takdirle Takip Ediyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda gençlerle bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kripto paralarla ilgili kendisine yöneltilen soruya şu şekilde yanıt verdi: “Kripto para konusunda arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyor. Mecliste bunun müzakeresi yapılıp ona göre adımlarımızı atacağız. Doğrusu benim kanaatimi soracak olursanız, ben kripto para olayına sıcak bakmıyorum. Arkadaşlarımız çalışmalarını yaptıktan sonra da adımlarımızı atacağız. Yani birini zengin birini fakir yapacak olan bu tür araçlarla adım atmanın doğru olmadığına inanıyorum.”


 • NBC News Anketine Göre Her 5 Amerikalıdan 1'i Kripto Para Yatırımı Yaptı

ABD’de NBC News’in gerçekleştirdiği anket sonuçlarında, her 5 Amerikalıdan 1'inin kripto para birimlerine yatırım yaptığı, ülkede kripto varlıklarla en çok ilgilenenlerin 18 ila 49 yaş arasındaki erkekler olduğu bildirildi.


 • The Sandbox, K-Drama Metaverse’ü Oluşturmak İçin Studio Dragon ile İş Birliği Yaptı

The Sandbox (SAND), K-Drama Metaverse'i oluşturmak için Güney Kore merkezli drama prodüksiyon şirketi Studio Dragon ile iş birliği yaptı.


 • İsviçre Bankası Julius Baer, Müşterilerine Bitcoin Hizmeti Sunacak

İsviçre’de en eski bankacılık kurumlarından biri olan Julius Baer, müşterilerine kripto varlık hizmetleri sunmak için pilot bir program başlattığını duyurdu. Zürih merkezli banka Julius Baer, açıkladığı güncellenmiş stratejisine göre kendisini “dijital varlıklar ve fiat para birimleri dünyasının” kesişimine yerleştirmeyi amaçlıyor.


 • Kwik Trip, 800 Adet Bitcoin ATM’i Kurmak İçin Coinsource ile İş Birliği Yapacak

ABD'de Wisconsin eyaleti merkezli akaryakıt şirketi Kwik Trip, 800 adet Bitcoin ATM’si kurmak için Bitcoin ATM sağlayıcılarından Coinsource ile ortalık kurduğunu duyurdu.


 • Ripple, Litvanya Merkezli Para Transferi Sağlayıcısı FINCI ile Ortaklığını Duyurdu

Ripple, hem bireysel hem de “işletmeden işletmeye (B2B)” müşterilere hizmet sunmak amacıyla Litvanya Vilnius merkezli para transferi sağlayıcısı olan FINCI ile ortaklık kurduğunu duyurdu.


 • Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Manturov: “Kripto Paralar Rusya'da Bir Ödeme Sistemi Olarak Yasallaşabilir”

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, katıldığı bir etkinlikte Rus hükümetinin ve Rusya Merkez Bankası'nın regülasyonlar üzerinde yoğun şekilde çalıştığını belirterek “Bence yasallaşacak. Buradaki asıl soru bunun nasıl ve ne zaman olacağı, nasıl düzenleneceğidir. Herkes zamanın bunu gerektirdiğini, er ya da geç bir şekilde gerçekleşeceğini anlıyor.” şeklinde bir açıklama yaptı.


 • Tether, İlk Çeyrek Rezerv Raporunu Yayımladı

Tether (USDT), ilk çeyrek rezerv varlık raporunu yayımladı. Yayımlanan raporda rezervlerdeki ticari senetlerde önemli bir azalma gözlemlendiği ve ABD hazine bonosu alımı yapıldığı bilgisi verildi.


 • OpenSea, Seaport Adlı Yeni Bir Pazar Yeri Protokolünü Başlattığını Duyurdu

Nitelikli Fikri Tapu (NFT) pazar yeri OpenSea, bir dizi yeni özellik içeren Seaport adlı yeni pazar yeri protokolü başlattığını duyurdu. OpenSea, söz konusu protokolü kendilerinin kontrol etmediğini, protokolün geliştiriciler tarafından paylaşılan açık bir kaynak olduğunu belirtti.


 • Shiba Inu, 440.626.338 SHIB Yakımı Gerçekleştiğini Açıkladı

Shibburn Twitter hesabında, son 24 saat içerisinde 440.626.338 Shiba Inu (SHIB) Token yakımı gerçekleştiği paylaşıldı.


 • Dolce & Gabbana, Chainlink ile İş Birliği Yapacağını Duyurdu

Milano merkezli lüks giyim markası Dolce & Gabbana ve Polygon tabanlı Metaverse şirketi UNXD, yaklaşmakta olan DGFamily Glass Box tanıtımı için Chainlink (LINK) ile iş birliği anlaşması yaptığını duyurdu.


 • Manchester City, NFT Koleksiyonu Çıkartmak İçin Quidd ile İş Birliği Yaptı

İngiltere Premier Lig ekiplerinden Manchester City, Nitelikli Fikri Tapu (NFT) koleksiyonunu çıkartmak için Animoca Brands yan kuruluşu Quidd ile iş birliği yaptığını duyurdu.