Hedera Hashgraph (HBAR) Neden Yükseldi?- 14.02.2023

Hedera Hashgraph platformu alternatif bir form dağıtılmış fikir birliğidir. Diğer eşler arası platformlarda olduğu gibi, aracıların işlemleri tamamlaması gereğini ortadan kaldırır. Nitekim Hedera Hashgraph, yapısal olarak Bitcoin ve Ethereum blokzincirlerinden oldukça farklı olan, ancak eşdeğer işlevleri yerine getiren merkezi olmayan dağıtılmış bir fikir birliğidir diyebiliriz.

Platform şimşek hızında, adil ve güvenlidir ve bazı blokzincir tabanlı platformların aksine, işlem çalışma kanıtı gerektirmez.  İş kanıtı, üretilmesi zor ancak başkalarının doğrulaması kolay bir veri parçasını ifade eder. HBAR, Blokzincirlerinin mümkün olduğunca şeffaf çalışmasını sağlar. Hedera Hashgraph akıllı sözleşmeleri desteklemektedir, bu nedenle finans ve diğer alanlardaki dağıtılmış uygulamalar için potansiyel bir merkezdir. Akıllı sözleşmeler, geliştiricilerin bankalar veya borsalar gibi aracılar olmadan değer ve mal transferini destekleyen uygulamalar oluşturmasına olanak tanır. Ayrıca geleneksel sözleşmelere kıyasla daha az maliyetli, daha hızlı ve daha güvenli olabilirler.

Hedera, ağın büyüdükçe işlemleri doğrulama becerisini hızlandırmayı amaçlayan Blokzincir teknolojisine alternatif bir ağ olmayı amaçlıyor. Hedera ayrıca, ERC-20 akıllı sözleşmelerini de desteklemektedir. HBAR, protokolün yerel para birimidir. Protokol, hizmetlerini güçlendirmek ve ağını güvence altına almak için HBAR Token’ini kullanır. Bugün Hedera Hashgraph yönetim konseyinde; Boeing, Deutsche Telekom, DLA Piper, FIS WorldPay, Google, IBM, LG, Magalu, Nomura, Swirlds, Tata Communications, University College London ve Wipro yer alıyor.

HBAR, son 24 saatte %6.53’lük yükselişle birlikte yaklaşık 1.67 TL’den işlem görüyor. HBAR, son 7 günde yaklaşık %27 yükseldi. Dell Technologies'in Hedera Yönetim Konseyi'ne katılma planının duyurulması, Ashfall NFT’nin kısa süre önce piyasaya sürülmesiyle birlikte platformun kullanım alanının genişlemesi, Hedera Hashgraph üzerinde, 1 milyon USD değerleme ile yeni bir Metaverse fonu kurulması gibi etkenlerin HBAR üzerinde pozitif etkisi olduğunu söyleyebiliriz.