Helium (HNT) Neden Yükseldi?- 5.01.2023

Helium, nesnelerin interneti (IoT) cihazları için geliştirilmiş, merkeziyetsiz bir blokzincir ağıdır. Kablosuz bağlantı ağına sahip cihazların birbirleri ile bağlantı kurmalarına ve aralarında veri alışverişi yapmalarına olanak sağlayan Helium’un yerel tokeni HNT’dir.

Helium, kablosuz internet bağlantısını topluluklara dağıtmak için büyük hücresel kuleler kullanmak yerine, paylaşılan bir internet erişim noktaları sistemi aracılığıyla toplulukları güçlendirerek "insan gücüyle çalışan bir ağ" oluşturmayı hedefliyor diyebiliriz.

Erişim noktalarının konumlarını ve meşruiyetini kontrol etmek için Proof of Coverage (PoC) adı verilen algoritma tabanlı bir mekanizma kullanan Helium, internet dağıtımına katkıda bulunan kullanıcıları Helium token madenciliği yapmalarına izin vererek ödüllendiriyor. Yani bir kullanıcı bir Helium hotspot'u satın aldığında, The People's Network'ün bir parçası haline geliyor ve böylece HNT madenciliği yapma fırsatına sahip oluyor.

HNT son 24 saatte %19.64 yükselişle birlikte yaklaşık 38 TL’den işlem görüyor. Helium’un sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “En yenilikçi izleme çözümleri Helyum Ağını kullanacaktır. Helium'un sağladığı daha ekonomik veri aktarımı, işletmelerin kredi kartı boyutundaki Mimiq Track cihazı gibi üstün donanımlara daha fazla yatırım yapabileceği anlamına geliyor.” ifadeleri kullanıldı. Nitekim Mimiq, CES 2023'te 'dünyanın en ince takip cihazı' olduğunu ileri sürdüğü cihazın lansmanı için Helium Network'ü seçti. Mimiq, Inc yeni ürünü Mimiq Track'i CES'te tanıtıyor. Söz konusu ürün Helium ağı üzerinde çalışan en son ürün serisinin bir parçası olarak görünüyor. Bu gelişmenin HNT’nin yükselişine katkı sağladığını söyleyebiliriz.