IRISnet Mainnet 1.0’a Başarıyla Geçildi

IRISnet, 25 Şubat Perşembe günü başarılı bir şekilde mainnet 1.0'a yükseltildi. IRISnet 1.0 şu anda yayında ve Cosmos Hub ile IBC bağlantısını kuran ilk ana ağdır.

IRIS Hub v0.16, bu yükseltmeyi başlatmak için 25 Şubat Perşembe günü durduruldu ve 9.146.555 bloğunda yükseltildi. Bu işlemlerin tümü IRIS Hub 1.0 yeni ana ağı başlatmak için doğrulayıcılar tarafından onaylandı.

Bu güncellemeden sonra, IBC protokolü aracılığıyla IRISnet, tüm Cosmos ekosisteminde Cosmos Hub'dan sonra birlikte çalışabilirliğe sahip ikinci ağ olacak ve KUAFU aşamasını başlatacak.

Yeni Özelliklerin Önizlemesi

IRIS Hub 1.0 ana ağ yükseltmesine güç veren yazılım, yalnızca Cosmos SDK tarafından sağlanan IBC işlevini değil, aynı zamanda IRISnet’in Coinswap (AMM), NFT, geliştirilmiş iService ve benzeri gibi işlevleri de entegre eden irishub v1.0.0dır.

1. Gelişmiş iService

Bir uygulama katmanı protokolü olarak, gelişmiş Zincirler Arası Hizmet (iService) çerçevesi, heterojen blokzincirleri ve merkezi sistemler arasındaki bağlantıları destekleyebilir ve kripto dünyası ile geleneksel iş dünyası arasındaki boşluğu kapatabilir.

2. Bloklar Arası İletişim (IBC)

IRIS Hub 1.0, Cosmos ekosisteminde çapraz zincir IBC protokolünü entegre eden ilk ana ağlardan biri olacak. IBC, geliştirilmiş iService ile birlikte, Blokzincir İnternetinin inşa edebileceği blokzincir dünyasının "TCP / IP + HTTP" protokolleri olarak hizmet edebilir.

3. Coinswap (AMM)

IBC'nin Coinswap (AMM) ile kombinasyonu, Cosmos ekosistemindeki DeFi uygulamaları için öncü bir yenilik platformu sağlayacaktır.

4. Oracle

İService tarafından desteklenen esnek ve yenilikçi bir oracle işlevi IRIS Hub 1.0'da çeşitli zincir içi / zincir dışı etkileşim modelleriyle platformlar arası veri hizmetlerini etkinleştirir.

5. NFT

IRIS Hub 1.0'da yerleşik olan NFT modülü, değiştirilemez tokenlerin yönetimini destekler ve blokzincirlerinde varlık dijitalleştirmesi için kullanılabilir. Bu yenilikçi işlevleri, genel ağ değerlerini artırmaya hazır olan NFT e-biletleme ve oracle entegrasyonu gibi alanlarda IRISnet ekosistemini genişletmek için StarryMedia ve Chainlink gibi ortaklar destekleyecektir.