Kripto Para Bankası Silvergate, Faaliyetlerini Durduracağını Açıkladı

Kripto para sektöründeki çok sayıda işletmeye kredi hizmetleri sağlayan ABD Kaliforniya merkezli Silvergate Capital, çarşamba günü yaptığı açıklamada faaliyetlerini durduracağını ve banka birimini tasfiye edeceğini açıkladı.

Silvergate tarafından yapılan basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"Silvergate, son sektörel ve düzenleyici gelişmeler ışığında, banka faaliyetlerinin düzenli bir şekilde sona erdirilmesinin ve bankanın gönüllü tasfiyesinin ileriye dönük en iyi yol olduğuna inanmaktadır". Banka tüm mevduatları geri ödeyeceğini belirtti. NYSE'de işlem gören Silvergate hisseleri, işlem sonrası saatlerde %43'ten fazla düşüşle 2,76 USD’ye geriledi.

Ne olmuştu?

Silvergate, halka açık bir şirketin mali performansını gösteren yıllık 10-K raporunu ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na sunmak için 16 Mart'a kadar olan süreyi iş ve mevzuat zorlukları nedeniyle karşılayamayacağını belirtmişti. Bu duyurunun ardından Silvergate hisseleri perşembe günü %57,7 oranında değer kaybetti ve birçok kripto varlık platformu Silvergate ile bağlarını kopardığını açıkladı. Geçtiğimiz hafta cuma günü de Silvergate Bank, kripto ve kurumsal müşterilerin günün her saati işlem yapmasına olanak tanıyan bir hizmet olan Silvergate Exchange Network'ü askıya aldı.

Silvergate, Sam Bankman-Fried'in iflas eden FTX borsası da dahil olmak üzere bir dizi kripto para şirketine bankacılık hizmetleri sağlıyordu. Geçtiğimiz ay Silvergate'in FTX ve ona bağlı aracı kurum Alameda Research ile olan ilişkileri nedeniyle ABD savcıları tarafından soruşturulduğu bildirilmişti. Silvergate Capital, ayrıca 2022 yılının 4. çeyreği için 1 milyar USD zarar bildirmişti.