Litecoin (LTC) Neden Yükseldi?- 15.03.2023

2011 yılında eski Google çalışanı Charlie Lee tarafından kurulan ve geliştirilen Litecoin, dünyadaki herkese anında ve sıfıra yakın maliyetle ödeme yapılmasını sağlayan kişiden kişiye (P2P) bir dijital para birimidir. İlk çıktığı dönemde güzel bir başarı yakalayan Litecoin diğer kripto para birimlerinin yanında kendine önemli bir yer edindi. Tamamen merkeziyetsiz, açık kaynaklı, küresel bir ödeme ağıdır. Litecoin ekosisteminin yerel tokeni LTC’dir.

Blokzincir tabanlı bir kripto para birimi olarak Litecoin, güçlü kriptografik savunmalarla güvence altına alınmaktadır. Bitcoin gibi Litecoin de işlemlerin hızlı ve hatasız bir şekilde onaylanmasını sağlamak için İş İspatı (PoW) mekanizmasını kullanır.

LTC, son 24 saatte %3.89 yükselişle birlikte 1,626.7 TL’den işlem görüyor. LTC’nin tüm piyasalardaki işlem hacmi ise son 24 saatte %0.55 yükselişle birlikte yaklaşık 886 milyon USD olarak görünüyor. 13 Mart'ta Litecoin Vakfı, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla Litecoin'in madencilik zorluğunun tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını açıkladı. Coinwarz'ın grafiği ağın hashrate'inin de geçen hafta boyunca bir artış kaydettiğine işaret etti. Hashrate'deki artış, ağa yeni madencilerin akın ettiğini gösteriyor. Öte yandan LTC'nin TVL'si de son 24 saat içinde %2'den fazla artış gösterdi. Tüm bu gelişmeler LTC’nin artışına etki etmiş olabilir.