Litecoin (LTC) Neden Yükseldi?- 23.03.2023

2011 yılında eski Google çalışanı Charlie Lee tarafından kurulan ve geliştirilen Litecoin, dünyadaki herkese anında ve sıfıra yakın maliyetle ödeme yapılmasını sağlayan kişiden kişiye (P2P) bir dijital para birimidir. İlk çıktığı dönemde güzel bir başarı yakalayan Litecoin diğer kripto para birimlerinin yanında kendine önemli bir yer edindi. Tamamen merkeziyetsiz, açık kaynaklı, küresel bir ödeme ağıdır. Litecoin ekosisteminin yerel tokeni LTC’dir.

Blokzincir tabanlı bir kripto para birimi olarak Litecoin, güçlü kriptografik savunmalarla güvence altına alınmaktadır. Bitcoin gibi Litecoin de işlemlerin hızlı ve hatasız bir şekilde onaylanmasını sağlamak için İş İspatı (PoW) mekanizmasını kullanır.

LTC, son 24 saatte %8.91 yükselişle birlikte 1,729.3 TL’den işlem görüyor. LTC’nin tüm piyasalardaki işlem hacminde de son 24 saatte yaklaşık %120 yükseliş mevcut. Litecoin halving Ağustos 2023’te gerçekleşecek. Halvingle birlikte blok ödülü blok başına 12,5 LTC’den, 6,25 LTC’ye düşecek. Yatırımcıların ağustos ayında gerçekleşecek halving’i (yarılanma) şimdiden fiyatlandırdığını düşünebiliriz. Nitekim Ağustos 2015 ve 2019'da gerçekleşen halving öncesinde de LTC’de yükselişler görünmüştü. Kripto piyasası analisti Rekt Capital'in, Litecoin'in olası fiyat hareketine ilişkin eski analizlerinden birine atıfta bulunarak verdiği bilgilere göre, LTC’nin son dönemdeki yükselişini yaklaşan halving olayına bağlayabiliriz.