Mina (MINA) Neden Düştü? - 28.12.2023

Haziran 2017’de O(1) Labs tarafından geliştirilmiş Mina Protokol, diğer kripto para birimlerinin aksine kullanımı ne kadar çoğalırsa çoğalsın blokzincir boyutu her zaman aynı kalır. Mina Protokol ilk sıkıştırılmış blokzincir olarak bilinmektedir. Yaklaşık bir tweet dizisi boyutu diğer bir ifade ile 22 kb boyuta sahip olmayı hedefleyen Mina Protokol katılımcıların ağı hızlı bir şekilde doğrulayabilmesini sağlayan bir hizmet sunmaktadır. Bu da Mina Protokol’ü diğer kripto para birimlerinden ayıran en önemli özelliğini diğer bir ifade ile hızını ve verimliliğini ifade etmektedir.

Mina, gelişmiş kriptografi ve zk-SNARK’lar olarak tanımlanan sıfır bilgi şifreleme şekli ile ölçeklenebilir merkeziyetsizlik sunmaktadır. Mina Protokol’ün sunduğu en önemli ve dikkat çeken özellik ilk defa bu kadar az ve kısa blokzincirine sahip kripto para projesi olarak karşımıza çıkmasıdır. Blok boyutlarının bu kadar az olmasını sağlayan teknoloji zk-SNARK’lardır. zk-SNARK’lar her yeni blok üretilişinde bloğun doğruluğunu da kanıtlayan SNARK kanıtı üretmektedir.

MINA, son 24 saatte %7.55 düşüşle birlikte 38.85 TL’den işlem görüyor. Token Unlocks'a göre, 29 Aralık'da MINA'da kilit açılımı gerçekleşecek. Kripto para ekosistemindeki en önemli gelişmelerden biri token kilit açılımlarıdır. Kilit açılımlarından önce kilitli durumda olan token’lar işlem göremez, alınamaz, satılamaz. Token kilit açılımıyla birlikte ilgili projenin token’ları işlem görebilir hale gelmiş olur. Dolaşımdaki token adedinin artış göstermesi token fiyatında değişikliğe sebep olabilmektedir. Kilit açılımına az bir süre kalması MINA'daki düşüşe etki etmiş olabilir.