Miota (IOTA) Neden Düştü?- 29.09.2022

IOTA, internete bağlı fiziksel cihazlar arasındaki ödemeleri ve diğer işlemleri gerçekleştirmek için tasarlanmış bir akıllı sözleşme platformudur. IOTA’yı daha önce duymamış olsanız bile, evinizde, arabanızda veya ofisinizde muhtemelen IoT cihazlarınız mevcuttur. Bunlar arasında arabanızdaki lastik basıncının düşük olduğunu gösteren sensörler, akıllı buzdolabınız veya Nest termostatınız sayılabilir. IoT cihazları genellikle Wi-Fi veya hücresel bir ağ aracılığıyla internete bağlanır; ancak her yerde bulunmalarına rağmen, IoT cihazları arasındaki işlemleri ve ödemeleri kolaylaştırmak zordur. IOTA, IoT cihazları arasındaki mikro işlemleri güçlendirmek için tasarlanmış bir defterdir diyebiliriz.

2015 yılında Dominik Schiener tarafından ‘Nesnelerin İnterneti’ sloganıyla kurulan IOTA, Tangle teknolojisini kullanır. Nesnelerin birbiriyle iletişim kurarak bilgi aktarımı yapmasını sağlayacak gelecek ile günümüz arasında köprü kuran teknolojisi sayesinde,  popülerlik kazanan IOTA, diğer koinlerle karşılaştırdığımızda IOTSK, DOGE, ENJ ve FTM ile benzerlik gösterebilir. IOTA Vakfı Finansal İlişkiler Başkanı Dan Simerman, "IOTA token'ını aslında insan ekonomisi ile makine ekonomisi arasındaki bağ dokusu olarak görüyoruz ve ikisi arasında birlikte çalışabilirlik yaratıyoruz" ifadelerini kullanıyor.

Son 7 gün içinde yaklaşık %12 yükselen IOTA son 24 saatte %6.34 düşüşle birlikte yaklaşık 5.4 TL’den işlem görüyor. IOTA’nın tüm piyasalardaki işlem hacmi de %26 düşüş göstererek yaklaşık 32 milyon USD olarak görünüyor. IOTA, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Shimmer ağını başlattığını duyurdu. Ağın, IOTA'nın Directed Acyclic Graph (DAG) blokzincirinin bir uzantısı olduğu, IOTA 2.0 yükseltmesi gibi ürün güncellemelerini test etmek ve doğrulamak için kullanılacağı belirtildi. Shimmer'ın ayrıca EVM (Ethereum Sanal Makinesi) uyumluluğu da içerdiği belirtildi. ShimmerEVM, birkaç hafta içinde ağda başlatılacak bir sonraki zincir olacak. Bu önemli geliştirmenin fiyatlanmasının geçtiğimiz günlerde gerçekleştiğini son 24 saatte fiyatlara olumlu bir etkisinin olmadığını görüyoruz.