Optimism (OP) Neden Düştü? – 28.06.2023

Optimism, Ethereum ağı üzerinde çalışan bir Layer-2 (Katman-2) çözümüdür. Optimism, hesaplamaları ve verileri Ethereum ağı üzerinde çalıştırmak yerine, işlem verilerini zincire yerleştirir ve hesaplamayı zincir dışı çalıştırarak Ethereum’un saniyedeki işlem sayısında artış sağlar. Benzer Layer-2 çözümleri gibi, Ethereum’un ölçeklendirilmesi üzerine kurulmuştur. Optimism bu nedenle Ethereum’un ölçeklenebilirlik sorununun çözümüne yardımcı olur. Optimism, Ethereum işlemlerini üstün veri sıkıştırma yöntemleri kullanarak başka bir blokzincirine yerleştirerek hızlandırır ve maliyetini düşürür.

Optimistic rollup’lar, Optimism’in ölçeklendirme sürecinin özüdür; bu süreçte çok sayıda işlem tek bir işlemde ‘toplanır’, başka bir zincirde çözümlenir ve daha sonra ana Ethereum ağına geri aktarılır. OP tokenı, sahiplerine Token House ve Citizens’ House’dan oluşan iki katmanlı bir yönetişim sistemi olan The Optimism Collective’e katılım hakkı vermektedir.

OP, son 24 saatte %5.08’lik düşüşle birlikte 33.71 TL’den işlem görüyor. Kripto para ekosistemindeki en önemli gelişmelerden biri token kilit açılımlarıdır. Kilit açılımlarından önce kilitli durumda olan tokenler işlem göremez, alınamaz, satılamaz. Token kilit açılımıyla birlikte ilgili projenin tokenleri işlem görebilir hale gelmiş olur. Token kilit açılımları, kripto para projesinin arzında değişikliğe sebep olabilmektedir. Dolaşımdaki token adedinin artış göstermesi token fiyatında değişikliğe sebep olabilmektedir. OP’de 30 Haziran’da kilit açılımı gerçekleşecektir. Bu kilit açılımıyla beraber 29 milyon USD değerinde OP tokenin kilidinin açılacağı tahmin ediliyor. Diğer bir ifadeyle toplam arzın %0,562'si dolaşıma girecektir. Bir süredir yatay hareketine devam eden OP kilit açılım oturumu yaklaştığı için değer kaybetmekte olduğu gözlemlenmektedir.