Optimism (OP) Neden Yükseldi?- 26.10.2022

Optimism, Ethereum ağı üzerinde çalışan bir Layer-2 (2. Katman) çözümüdür. Optimism, hesaplamaları ve verileri Ethereum ağı üzerinde çalıştırmak yerine, işlem verilerini zincire yerleştirir ve hesaplamayı zincir dışı çalıştırarak Ethereum’un saniyedeki işlem sayısında artış sağlar. Benzer Layer-2 çözümleri gibi, Ethereum’un ölçeklendirilmesi üzerine kurulmuştur. Optimism bu nedenle Ethereum'un ölçeklenebilirlik sorununun çözümüne yardımcı olur. Optimism, Ethereum işlemlerini üstün veri sıkıştırma yöntemleri kullanarak başka bir blokzincirine yerleştirerek hızlandırır ve maliyetini düşürür.

Optimistic rollup'lar, Optimism'in ölçeklendirme sürecinin özüdür; bu süreçte çok sayıda işlem tek bir işlemde 'toplanır', başka bir zincirde çözümlenir ve daha sonra ana Ethereum ağına geri aktarılır.

OP tokenı, sahiplerine Token House ve Citizens' House'dan oluşan iki katmanlı bir yönetişim sistemi olan The Optimism Collective'e katılım hakkı vermektedir.

Bu hafta içinde Microsoft ve Alphabet’in dahil olduğu bazı teknoloji şirketlerinin açıkladığı bilançolar beklentileri karşılayamasa da ABD’de birçok şirketin açıkladığı bilanço beklentilerin üzerinde görünüyor. Bu durum özellikle son dönemlerde S&P 500 ve Nasdaq’taki teknoloji hisselerinin Bitcoin’le uzun süredir devam eden pozitif kolerasyonu sebebiyle kripto para piyasasına kaldıraç etkisi yarattı diyebiliriz.

Bununla birlikte DXY'deki geri çekilme de Bitcoin’in ve alt koinlerin yukarı yönlü hareketlendirmesine neden olan faktörlerden biri oldu. Öte yandan ABD 10 yıllık tahvil getirisindeki sınırlı kayıplar da risk iştahını artırmış olabilir.

Bugün kripto para piyasasının genelinde yükseliş hakim. Dikkati çeken projelerden biri de son 7 günde yaklaşık %40 yükselen OP oldu. OP son 24 saatte de %20.34 yükselişle birlikte yaklaşık 19 TL’den işlem görüyor. OP’un tüm piyasalardaki işlem hacmi ise %108.43 yükselişle yaklaşık 285 milyon USD olarak görünüyor.