PonteGold (GOLDP) Neden Yükseldi? -24.04.2023

GOLDP, her bir token’in 0,01 gram altın değerine eşit olduğu bir dijital varlıktır. Dayanak varlık olarak kullanılan fiziksel altın, 995 milyem ayarında (0.995 saflık derecesinde), LBMA tarafından akredite edilmiş rafineriler tarafından üretilen, global geçerliliğe sahip standart altın külçelerinden oluşmaktadır. Oluşturulan her bir token karşılığı altın Golden Global Bank aracılığı ile Loco London muhabir banka hesaplarında veya Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Taşlar Piyasası’nda fiziksel olarak tutulmaktadır.

GOLDP Ethereum tabanlı olup ERC-20 protokolüne göre üretilmiştir ve ERC-20 destekleyen tüm Ethereum cüzdanlarında saklanabilir. GOLDP ilk arz miktarı 1,000,000 GOLDP Token'dir. GOLDP arzı artırılabilir ve azaltılabilir özelliğe sahiptir. Bu kapsamda rezervlere eklenen her fiziki altın için karşılığında Ethereum blokzinciri aracılığı ile yeni GOLDP varlıkları üretilebilmektedir.

GOLDP, son 24 saatte %0.73 yükselişle birlikte 12.35 TL’den işlem görüyor. Piyasalar 2-3 Mayıs’ta gerçekleşecek FED toplantısında 25 baz puan faiz artışı yapmasını bekliyor. Bu toplantıda 2023 yılı için son faiz artışının yapıldığına yönelik verilecek bir mesajın altın için pozitif bir durum oluşturabileceği söylenebilir. Her bir GOLDP Token, 1 gram altının yüz parçaya bölünmesi ile oluşan parçalara eşittir. Böylece, 100 GOLDP sahibi bir yatırımcı 1 gram altına denk gelen dijital varlığa sahip olmuş olur. Nitekim bu yönde bir beklenti GOLDP’nin yükselişine etki etmiş olabilir.