SEC-Ripple Arasındaki Yasal Mücadelede Son Durum Ne?-banner-imageAraştırma

SEC-Ripple Arasındaki Yasal Mücadelede Son Durum Ne?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), tarihler Aralık 2020’yi gösterdiğinde ABD merkezli teknoloji şirketi Ripple'a karşı, şirketin XRP satışlarıyla ilgili bir yasal işlem başlatmıştı. SEC, açtığı davada XRP'nin kayıtsız bir menkul kıymet olduğunu öne sürdü. SEC, Ripple'ın 2013'te XRP'nin kayıtsız bir menkul kıymet olarak satışı yoluyla 1 milyar USD’den fazla para topladığını belirtiyor. Ripple ise bir işlemin menkul kıymet işlemi kriterlerini karşılayıp karşılamadığını değerlendirmek için kullanılan Howey Testini karşılayamayacağı gerekçesiyle XRP'nin bir menkul kıymet olduğunu reddediyor. Özetle Ripple’ın SEC ile olan davası şirketin yıllar önce XRP satışının kayıt dışı bir menkul kıymet arzı oluşturup oluşturmadığıyla ilgili diyebiliriz.

Ripple 2021 yılında Hinman konuşmasıyla ilgili SEC içindeki konuşma ve yazışmaların dökümlerinin açığa çıkarılmasını talep etmişti. SEC ise Aralık 2022’de mahkemeden Hinman konuşması belgelerinin mühürlenmesini talep etti. SEC tarafından 22 Aralık'ta sunulan özet yargı belgesinin mühürlenmesi talebi, başta Hinman konuşması belgeleri olmak üzere çeşitli bilgi ve belgelerin mühürlenmesini kapsıyordu. SEC söz konusu isteğine gerekçe olarak kurum içi gizlilik, kişisel mahremiyet ve devlet kurumlarını koruyan “gizlilik kanunu”nu gösterdi. Nitekim mahkeme, Hinman Belgeleri'nin mühürlü kalmayacağı kararına vardı. Ripple CEO'su Brad Garlinghouse mahkemenin bu kararına yönelik memnuniyetini "Şeffaflık için bir zafer daha," diye tweet atarak gösterdi. Garlinghouse ayrıca Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Hinman Belgeleri'nin kamuya açılmasını istediklerini kaydetti. Beincrypto’nun haberine göre Deaton Hukuk Bürosu'nun Yönetici Ortağı John Deaton Twitter'daki paylaşımında "Hinman e-postalarında söylenenlerin özellikle SEC tarafından yapılan argümanlarla çeliştiği açıktır.” ifadesini kullandı.

Ripple'ın Başkanı Monica Long CNBC'ye verdiği bir demeçte SEC davasında olumlu bir çözüme ulaşılması konusunda "çok umutlu" olduğunu ve sonucun "bu yıl içinde" beklendiğini söyledi. Long, hakimin SEC lehine karar vermesinin "çok düşük bir ihtimal" olduğunu düşündüğünü belirterek "Bizim görüşümüze göre hem gerçekler hem de yasa bizim tarafımızda" dedi. Long ayrıca SEC'in sektör için net düzenlemeler oluşturmak yerine yaptırım yoluyla düzenleme yaptığına inandığını söyledi. Avrupa'nın kripto para ekosistemi konusunda daha ileri düzeyde olduğunu savunan Long, MiCA’yı örnek olarak gösterdi.

Hinman konuşması belgeleri nedir?

Hinman Konuşması belgeleri, SEC Şirket Finansmanı Bölümü eski Direktörü William Hinman'ın Haziran 2018'de Yahoo Finance All Markets Summit'te yaptığı ve Ethereum’un bir menkul kıymet olmadığını belirttiği konuşmaya atıfta bulunuyor. Ripple, bu konuşma dökümünü SEC’i ile devam eden mahkeme sürecinde kendilerine yardımcı olacak hayati bir kanıt olarak görüyor. Ripple'ın avukatları, XRP'nin sınıflandırılmasını etkileyebileceği için Hinman'ın vardığı sonuç hakkında daha fazla bilgi ortaya çıkarmaya çalışıyor.

Hinman belgelerinin önemi nedir?

SEC’de çalıştığı dönem Ethereum‘un bir menkul kıymet olmadığı yönünde yaptığı konuşması Ripple tarafından bu davadaki en önemli argümanlardan biri olarak kullanılan William Hinman, SEC’nin Ripple şirketine açtığı davanın ardından SEC ile yollarını ayırmıştı.

Belgeler SEC eski Direktörü William Hinman ve 2018 yılında yaptığı, Ethereum'un, Bitcoin gibi "yeterince merkeziyetsiz" olduğunu ve dolayısıyla federal menkul kıymetler düzenlemesine tabi olmadığını ilan ettiği çok ses getiren bir konuşma etrafında dönüyor. Birçok uzman Hinman belgelerinin, kripto para birimlerinin menkul kıymet olarak sınıflandırılmasını reddedilmesi için yasal bir dayanak sunduğunu öne sürüyor.

Hinman belgelerinin her iki tarafın da kabul ettiği bir tarih olan 13 Haziran'da yayınlanması bekleniyor. Şu anda New York Güney Bölgesi Mahkemesi'nde görülmekte olan bu davada Ripple Labs Inc'in yakında SEC ile anlaşabileceğine dair söylentiler de dolaşıyor. SEC ve Ripple’ın anlaşabileceği yönünde spekülasyonlar mevcut olsa da birçok analist bu duruma çok ihtimal vermiyor.

Mahkemenin XRP'nin bir menkul kıymet olduğuna dair SEC lehine karar verdiği bir senaryoda kripto varlık platformları ve piyasa yapıcıları da dahil olmak üzere kripto para şirketleri üzerinde daha ağır düzenleyici yükümlülüklere yol açılabileceği belirtiliyor. Ripple lehine verilecek bir kararın ise  kamuoyunda kripto para sektörünün onaylanması olarak okunabileceği düşünülüyor.