Solana (SOL) Neden Düştü? -28.12.2022

Solana, oldukça hızlı, güvenli ve ölçeklenebilir bir blokzincirdir. Solana, birçok merkeziyetsiz uygulama ve platformu da içerisinde barındırmaktadır. Tüm bunların yanında Solana açık kaynak kodlu bir projedir. Solana ile ilgili fikirlerin çıkış noktası 2017 yılıdır. Solana'nın resmi olarak ortaya çıkış tarihi ise 2020 yılı mart ayında gerçekleşmiştir. Solana, ICO’sunu 2020 yılı mart ayında gerçekleştirmiştir. ICO sırasında toplam 25.660.000 USD yatırım almayı başaran Solana, ICO’da USD ve USDC cinsinden katılımları kabul etmiştir.

Solana, günümüzde 65.000 TPS (saniyedeki işlem sayısı) desteklediğini belirtmektedir. Solana ağı yaklaşık 900 doğrulayıcıya sahiptir. Solana'nın blokzincir teknolojisine getirdiği en büyük yeniliklerden biri ise Anatoly Yakovenko tarafından geliştirilmiş olan Proof of History (PoH)’dir. Bu yöntem sayesinde ağdaki paydaşlar işleme tarihsel bir kayıt bırakmakta ve o işlemden sorumlu olmaktadırlar. Solana bu yöntem sayesinde yüksek ölçeklenebilirlik sunmaktadır.

SOL, son 24 saatte %10.31 düşüşle birlikte yaklaşık 191 TL’den işlem görüyor. Solana blokzinciri üzerinde bulunan en büyük NFT projeleri olan DeGods ve Y00ts’nın Ethereum ve Polygon’a taşınacağına yönelik gelişme, SOL’deki düşüşün nedenlerinden birisi olabilir.