Sun Neden Düştü? -11.11.2022

Sun (SUN), Tron (TRX) blokzincir ağında merkeziyetsiz finansın (DeFi) gelişimini ilerletmek için tasarlanmış bir kripto para birimidir. "TRON üzerinde Bitcoin'in birebir aynısı" olarak tanımlanan SUN, Tron'un TRC-20 token standardında çalışan gönüllü bir projedir. Gönüllülerden oluşan özel bir topluluk, yapılan işlemleri akıllı sözleşmeler aracılığıyla kontrol eder. Gelecek planları arasında, “merkeziyetsiz kredi, sigorta, likidite, sabit koinler” gibi alternatifler mevcuttur.

SUN özellikle DeFi'ye odaklanır ve TRON'un blokzinciri alımına ve yayılmasına yardımcı olur. Bu nedenle, işlevi DeFi platformlarının yerel tokenlarını taklit eder ve kullanıcıları diğer koinleri stake ettikleri ve yönetişim prosedürlerine dahil oldukları için ödüllendirir.

ABD’de enflasyon oranının beklenenin altında çıkmasıyla birlikte kripto para piyasası da nefes aldı. Bugün kripto para piyasasının genelinde yükseliş hakim olsa da bazı projeler aşağı yönlü hareket ediyor. Bunlardan birisi de Sun oldu. Sun son 24 saatte yaklaşık %2.40 düşüşle birlikte 0.10735 TL’den işlem görüyor. FTX’in likidite problemleri karşısında çözüm arayan Justin Sun’in girişimlerinin ekosistemindeki projelere olumlu yönde yansıması olmuştu. Nitekim Tron’da ve Sun’da yükselişler görülmüştü. Justin Sun’ın girişimleri sonrası önemli yükseliş kaydeden bu projelerde bugün ise düzeltme hareketlerinin olduğu gözlemlenmektedir.