Terra Classic (LUNC) Neden Yükseldi?- 27.11.2023

Yeni ismi ile LUNC, Terra Classic blokzincirinin yerel tokenidir ve ağ üzerinde gerçekleşen transferler ve işlemler için kullanılmaktadır. Terra Classic, projenin kurucuları Daniel Shin ve Do Kwon tarafından 2018 yılında piyasa sürülmüş, resmi kullanımı ise 2019 yılının Nisan ayında gerçekleştirilmiştir. Terra Classic, kullanıcılarının sabit koinler yaratmasına olanak sağlayan bir blokzincir protokolüdür. Ekosistem içerisinde, yerel tokeni olan LUNC’un yanında bir de 1 ABD dolarına endeksli olması gereken sabit koin UST yer almaktadır. (UST, algoritmik bir stabil koindir.) USDT ve USDC ardında her bir kripto para karşılığında 1 ABD doları rezerv olarak tuttuğunu söylemekteydi.Kısacası UST değeri LUNA ekosistemine bağlıydı ve her bir UST ABD doları değerinde LUNA’ya eşitti. Bu bilgiler dahilinde LUNA ekosisteminde olumsuzluklar gerçekleşti ve UST’nin Peg’ini kaybetmesiyle kriz başladı. Değer mekanizmasını korumak amacıyla LUNA arzı arttırıldı ve dolaşıma çok fazla LUNA girmesiyle şiddetli bir satış baskısı oluştu. LUNA’nın satış baskısına dayanamaması ile krizi içinden çıkılamayacak bir döngü haline soktu diyebiliriz. Terra, bu süreçte birçok kez blok üretimini durdurup tekrar başlattı. Diğer bir yandan, LUNA ve UST işlemleri birçok alım satım platformunda askıya alındı.

Terra (LUNA) yeni ismiyle (LUNC) ve TerraUSD (UST) krizinden sonra (Terra’nın sabit koini tedavülden kalktı, kripto para birimi Luna'nın değeri yaklaşık 120 USD’den sıfıra düştü.) proje geliştirici ve yöneticisi olan Terraform Labs tarafından, krizi yönetebilmek adına bazı planlar oluşturuldu. Terra Classic blokzincirinin çatallanması ile hayata geçen Terra blokzincirinin yerel tokeni LUNA olarak adlandırıldı. Terra Classic ağının yerel tokeninin ise LUNC olarak kalmasına karar verildi.

LUNC, son 24 saatte %52.01’lik yükselişle birlikte 0.003531 TL’den işlem görüyor. Önde gelen kripto para borsalarından biri olan Binance, 27.11.2023 tarihinde USTC üzerinde vadeli işlem başlatma kararı aldığını açıkladı. Bu haberler beraber, TerraClassicUSD (USTC) ve Terra Classic (LUNC) fiyatlarında büyük bir artış yaşandı. Binance, USTC vadeli işlemi planlarını bugün saat 12:30 UTC'de başlatacağını duyurdu. Binance tarafından yapılan bu duyurunun LUNC'un fiyatına olumlu yönde etki ettiğini söyleyebiliriz.