Terra (LUNA) Neden Düştü?- 26.09.2022

Terra, Güney Kore menşeli blokzincir şirketi Terraform Labs tarafından 2019 yılında piyasaya sürülmüş bir blokzincir protokolüdür. LUNA bir süre sonra kripto para ekosisteminde, birçok yatırımcı tarafından güvenilen ve piyasa değeri açısından en büyük ilk 10 proje arasında yer almayı başarmıştı.

Terra (LUNA) yeni ismiyle (LUNC) ve TerraUSD (UST) krizinden sonra, proje geliştirici ve yöneticisi olan Terraform Labs tarafından, krizi yönetebilmek adına bazı planlar oluşturuldu. Bu bağlamda Terra’nın kurucusu Do Kwon, yeni bir zincire geçiş yapmayı önerdi. Oylama sonucunda topluluğun %65.5’i bu planın hayata geçirilmesi için evet oyu verdi. Önerinin kabul edilmesinin ardından yeni zincir yoluna Terra, token’ı da LUNA adı ile devam ederken eski zincir Terra Classic olarak adlandırıldı. Terra Classic ağının yerel tokeni ise LUNC olarak belirlendi. Aynı zamanda, yeni blokzincir üzerinden, ilk zincirin çökmesinden etkilenenlere belli bir oran dahilinde LUNA Token’ları dağıtılacağı bir airdrop planı paylaşıldı.

LUNA, son 24 saatte %15 düşüşle birlikte yaklaşık 38 TL’den işlem görüyor. LUNA’daki bu düşüşün en büyük nedenlerinden biri Terraform Labs’ın kurucu ortağı Do Kwon için Interpol tarafından kırmızı bülten yayınlanması olabilir. Süreç şu şekilde işlemişti. 17 Eylül’de Singapur Polis Gücü Do Kwon’un ülkede olmadığını belirtmişti. Singapur’dan gelen açıklamanın ardından, Güney Kore, Kwon için Interpol ile temas kurdu. Bloomberg’ün haberine göre Interpol tarafından Güney Kore’nin talebine olumlu yanıt geldi. Nitekim Interpol, Terraform Labs’ın kurucu ortağı Do Kwon için kırmızı bülten yayınladı.