Terra (LUNA) Neden Düştü?- 31.01.2023

Terra, Güney Kore menşeli blokzincir şirketi Terraform Labs tarafından 2019 yılında piyasaya sürülmüş bir blokzincir protokolüdür. LUNA bir süre sonra kripto para ekosisteminde, birçok yatırımcı tarafından güvenilen ve piyasa değeri açısından en büyük ilk 10 proje arasında yer almayı başarmıştı.

Terra (LUNA) yeni ismiyle (LUNC) ve TerraUSD (UST) krizinden sonra, proje geliştirici ve yöneticisi olan Terraform Labs tarafından, krizi yönetebilmek adına bazı planlar oluşturuldu. Bu bağlamda Terra’nın kurucusu Do Kwon, yeni bir zincire geçiş yapmayı önerdi. Oylama sonucunda topluluğun %65.5’i bu planın hayata geçirilmesi için evet oyu verdi. Önerinin kabul edilmesinin ardından yeni zincir yoluna Terra, token’ı da LUNA adı ile devam ederken eski zincir Terra Classic olarak adlandırıldı. Terra Classic ağının yerel tokeni ise LUNC olarak belirlendi. Aynı zamanda, yeni blokzincir üzerinden, ilk zincirin çökmesinden etkilenenlere belli bir oran dahilinde LUNA Token’ları dağıtılacağı bir airdrop planı paylaşıldı.

LUNA, son 24 saatte %2.49 düşüşle birlikte yaklaşık 38.55 TL’den işlem görüyor. Bu düşüş global bir kripto varlık platformunun müşterilerine LUNA’ya dair verdiği 'risk uyarısını' güncellediği LUNA’nın son zamanlarda olumsuz haberlere/kapsamlara konu olduğunu" bildirdiği haberini takip etti. Söz konusu kripto varlık platformu bir süre sonra gelen tepkiler üzerine LUNA için risk uyarısını güncelledi. Söz konusu borsada düne kadar "Bir Güney Kore mahkemesi Terra 2.0'ın (LUNA) kurucusu hakkında tutuklama emri çıkarmıştır. Lütfen ilgili riskleri anlayın ve dikkatli alım satım yapın." uyarısı yer alıyordu. Bugün yer alan ifade ise şu şekilde: Bu token son zamanlarda olumsuz haberlere/kapsamalara konu olmuştur.”