Tezos (XTZ) Neden Düştü?- 20.01.2023

Tezos, Morgan Stanley eski analisti Arthur Breitman tarafından eşi Kathleen Breitman’ın desteği ile geliştirildi .Tezos, gerçek bir dijital toplum oluşturarak kendi kendini yönetebilen yeni bir merkezi olmayan blokzinciridir diyebiliriz. Bu topluluk, ortak çıkarları olduğu için birlikte kalmayı tercih eder.

Tezos, token sahiplerinin birlikte hareket etmesine, birlikte kararlar almasına ve platformu zaman içinde daha da geliştirmesine izin vermeyi amaçlamaktadır.. 2017’de gerçekleştirilen ilk kripto para arzı (ICO) ile 232 milyon USD toplayan Tezos, ICO’nun bir yıl ardından Temmuz 2018’de beta ağını yayına aldı.

XTZ, son 24 saatte %0.80 düşüşle birlikte yaklaşık 19.12 TL’den işlem görüyor. Nomadic Labs, Tezos ağının 13. yükseltmesi için bir teklif sunmuştu. Mumbai protokol yükseltmesi olarak bilinen 13. Yükseltmenin birkaç testin ardından uygulamaya konulacağı belirtilmişti. Bu gelişme XTZ’nin yükselişinin nedenlerinden biri olmuştu. XTZ, son 7 günde yaklaşık %11 yükseliş kaydetti. Bugünkü düşüşü düzeltme hareketi olarak görebiliriz.