TRON (TRX) Neden Düştü? -23.03.2023

TRON, 2017 yılı eylül ayında merkezi Singapur olarak, kar amacı gütmeyen bir vakıf olan Tron Foundation tarafından kurulmuştur. Justin Sun tarafından kurulan TRON, geliştirme ekibinde birçok teknoloji uzmanını barındırmaktadır. TRON’un temel amacı tamamen merkeziyetsiz olan bir internet altyapısı oluşturmaktır.

TRON (TRX) ağı, blokzincir teknolojisini ve merkezi olmayan uygulamaları (DApps) kullanarak internetin merkeziyetsizleşmesini ilerletmeye çalışmaktadır. Temmuz 2018'de, aylık 100 milyona yakın aktif kullanıcısıyla merkezi olmayan hizmetlerin öncüsü olan BitTorrent de satın alınarak TRON ekosistemine entegre edildi.

TRON ekosistemi için TRON Sanal Makinesi (TVM) adı verilen kompakt, Turing-komple bir sanal makine oluşturulmuştur. Bunda amaç; etkili, istikrarlı, pratik, güvenli ve ölçeklenebilir özel bir blokzincir sistemi sunmaktır. TVM uyumlu tokenler, TRC-20 teknik standardı kullanılarak akıllı sözleşmeler aracılığıyla uygulanmaktadır ve tamamen ERC-20 uyumludur.

TRX, son 24 saatte %6.82 düşüşle birlikte yaklaşık 1.22 TL’den işlem görüyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), TRX ve BTT’yi kayıt dışı menkul kıymetler olarak değerlendirerek “piyasa manipülasyonu, dolandırıcılık, diğer menkul kıymet yasalarını ihlali” gibi iddialarla TRON ekosistemi kurucusu Justin Sun’a dava açtı. SEC, Sun’ın *wash trading mekanizması ile TRX’in işlem hacminin suni biçimde şişirdiğini öne sürüyor. SEC, ayrıca Sun ve şirketlerinin ünlülere TRX ve BTT'yi tanıtmaları amacıyla ödeme yaptığını da öne sürdü. Bu gelişmenin TRX’in düşüşünde etkili olduğu söylenebilir.

*Wash trading nedir?

Yatırım sahiplerinin aynı finansal araç için aynı boyut ve fiyattan, herhangi bir mali kazanç sunmayacak şekilde ve çoğunlukla aynı anda verdikleri alım ve satım emirlerin wash trading olarak adlandırılır.