VeChain (VET) Neden Yükseldi? -23.06.2023

Sunny Lu, VeChain'i 2015 yılında kurdu. Sunny Lu, aynı zamanda 2017 yılında faaliyete geçen VeChain Vakfı'nın da CEO'sudur.

VeChain, tedarik zinciri yönetimini ve iş süreçlerini geliştirmek için tasarlanmış bir blokzincir platformudur. Amacı, dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) kullanarak bu süreçleri ve karmaşık tedarik zincirleri için bilgi akışını kolaylaştırmaktır. Vechain platformunun iki token’ı vardır: VeChain Token (VET) ve VeChainThor Energy (VTHO). Birincisi VeChain’in ağı üzerinden değer aktarmak için kullanılır ve ikincisi işlemlere güç vermek için enerji veya gaz olarak kullanılır.

Şubat 2018'de VeChain, kendi blokzinciri olan VeChainThor (VET) olarak yeniden markalaştı. Haziran 2018'de Ethereum VEN tokenleri VET tokenleri ile 1:100 oranında takas edildi ve VeChainThor blokzincir ağı resmen faaliyete geçti. VeChain yetki kanıtı kullanır. Authority Masternodes adı verilen sabit sayıda bilinen doğrulayıcı, işlemleri onaylamaktan sorumludur.

VET, son 24 saat içinde %18.12’lik yükselişle birlikte yaklaşık 0.45 TL’den işlem görüyor. Global bir kripto varlık platformu listeleme yol haritasına VET’i eklediğini duyurdu. Bu gelişmenin VET’in yükselişine etki etmiş olabileceğini söyleyebiliriz.