WeChat, Dijital Yuan’ı Ödeme Platformuna Entegre Etti

Çin'in önde gelen sosyal ağ ve ödeme uygulaması ülkenin merkez bankası dijital para birimi dijital yuan’ı ödeme hizmetlerine ekledi. Bu hamlenin dijital yuan’ın benimsenmesini arttırmaya yardımcı olabileceği belirtiliyor.

WeChat Pay artık McDonald's'tan yemek siparişi vermek ve fatura ödemek gibi belirli uygulamalarda dijital yuan ödemelerine izin veriyor. WeChat kullanıcıları arasında doğrudan CBDC işlemlerinin de kısa süre içinde başlatılması bekleniyor.

Alibaba birimi Ant Group tarafından kontrol edilen Çin'in en büyük üçüncü taraf ödeme platformu olan Alipay, Aralık 2022'de dijital yuan ödemelerini kabul etmeye başlayarak kullanıcılarının diğer birçok e-ticaret uygulamasının yanı sıra Çin'in önde gelen çevrimiçi alışveriş platformu Taobao'da dijital yuan ile ödeme yapmasına izin vermişti.

Çin Merkez Bankası, CBDC kullanımını artırmak amacıyla yeni yıl döneminde ülke genelinde milyonlarca USD değerinde dijital yuan dağıtmıştı. Nitekim tatil döneminde ülke genelinde e-CNY için yaklaşık 200 "etkinlik" başlatıldı. Bu "etkinlikler", hükümetin COVID-19 kısıtlamalarını gevşetmesinden bu yana ilk kez "tüketimi teşvik etmek" için yapıldı. Birden fazla şehrin sübvansiyonlar ve tüketim kuponları gibi programlarda 26,5 milyon USD değerinde CBDC dağıttığı aktarıldı. Çin Merkez bankası, halihazırda 17 eyalette CBDC'yi test ediyor.  Dijital yuan için çevrimdışı ödeme özelliği 23 Ocak'ta kullanıma sunulmuştu. Bu özellik kullanıcıların ödemeleri onaylamak için NFC teknolojisini kullanarak internet bağlantısı veya elektrik olmadan ödeme yapmalarını sağlıyor.