Zilliqa (ZIL) Neden Düştü?- 24.04.2023

Zilliqa, uzun bir Ar-Ge çalışması sonucu Etherum ağındaki ölçeklendirme sorununa alternatif olabilecek bir teknoloji ile ortaya çıktı. Dünyada sharding (yatay bölümleme) kullanan ilk blokzincirdir. Bu sayede blok boyutunu daha küçük parçalara bölebilmekte ve saniyede binlerce işlemin gerçekleşmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda sisteme daha fazla madenci eklenmesiyle de mevcut hızını artırabileceğini belirtmektedir.

Plartform buna ek olarak akıllı sözleşme özelliklerine de sahip olduğundan daha fazla tercih edilebilir bir gelecek vadediyor. Blokzincir geliştiricileri için ağ yoğunluğu ve ölçeklendirilme problemlerini ortadan kaldırarak, kendi fikir ve amaçlarına yoğunlaşmasına yardımcı olmayı hedefleyen bir projedir.

ZIL, son 24 saatte %9.60 düşüşle birlikte yaklaşık 0.65 TL’den işlem görüyor. Zilliqa ekibi geçtiğimiz günlerde EVM uyumluluğunu getiren ve merakla beklenen yükseltmenin 25 Nisan 2023'te hayata geçeceğini duyurmuştu. Zilliqa mainnet EVM uyumluluğunun hayata geçmesiyle birlikte Zilliqa kullanıcıları MetaMask gibi cüzdanları kullanarak orijinal ZIL'leri transfer edebilecek ve Truffle ve Hardhat gibi geliştirici araçları aracılığıyla Solidity akıllı sözleşmelerini dağıtabilecek. Geliştiriciler, Scilla ve Solidity akıllı sözleşme standartları arasında tam birlikte çalışabilirlik üzerinde çalışmaya hazırlanıyor. Yapılan yükseltme duyurusunun ardından ZIL fiyatında yükseliş görünmüştü. Kripto para piyasasında sıkça ‘beklentiler alınır, gerçekler satılır’ ifadesiyle paralel örneklere rastlayabiliyoruz. Nitekim yükseltmenin yarın gerçekleşecek olması ZIL’deki düşüşe etki etmiş olabilir.