Zilliqa (ZIL) Neden Yükseldi?- 05.07.2023

Zilliqa, uzun bir Ar-Ge çalışması sonucu Etherum ağındaki ölçeklendirme sorununa alternatif olabilecek bir teknoloji ile ortaya çıktı. Dünyada sharding (yatay bölümleme) kullanan ilk blokzincirdir. Bu sayede blok boyutunu daha küçük parçalara bölebilmekte ve saniyede binlerce işlemin gerçekleşmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda sisteme daha fazla madenci eklenmesiyle de mevcut hızını artırabileceğini belirtmektedir.

Plartform buna ek olarak akıllı sözleşme özelliklerine de sahip olduğundan daha fazla tercih edilebilir bir gelecek vadediyor. Blokzincir geliştiricileri için ağ yoğunluğu ve ölçeklendirilme problemlerini ortadan kaldırarak, kendi fikir ve amaçlarına yoğunlaşmasına yardımcı olmayı hedefleyen bir projedir.

ZIL, son 24 saatte %10.56’lık yükselişle birlikte yaklaşık 0.64 TL’den işlem görüyor. Zilliqa’da şu anda  9.2.0 sürümüne yönelik planlı ana ağ yükseltmesi devam ediyor. Ağ yükseltmesinin 2,994,688 numaralı blokta başladığı belirtildi. Zilliqa ekibi, yükseltme sürecinin tamamlanmasıyla ilgili güncellemeleri en kısa sürede sunacağını belirtti. Bu gelişmenin ZIL’in yükselişine etki etmiş olabileceğini söyleyebiliriz.