2023 Altının Yılı Mı Olacak?

Altın fiyatları genellikle ekonomik istikrar, siyasi istikrar, faiz oranları, döviz kurları ve enflasyon gibi faktörler tarafından etkilenir. Bu faktörler arasında özellikle faiz oranlarının yüksek seyretmesi altın fiyatlarının düşmesine yol açabilmektedir. Bunun sebebi likiditesi bulunan yatırımcıların faiz oranlarının yüksek olması nedeniyle faiz getirisi sağlayan finansal varlıklara yönelmesi olarak değerlendirilebilir.

Enflasyondaki değişimler de altın fiyatlarını etkileyebilmektedir. Yüksek enflasyon demek, altın gibi enflasyona karşı koruma sağlayan varlıkların değer kazanmasına yol açabilmektedir. 2022 yılında özellikle ABD’de son yılların en yüksek seviyesine ulaşılmasının ardından FED faiz oranlarını sert bir şekilde artırmıştı. Enflasyonda yaşanan düşüş trendi ile faiz oranlarındaki artışın yavaşlama ihtimali de altın gibi varlıkların yükselişine etki edebilmektedir.

GOLDP Nedir?

GOLDp, her bir token’in 0,01 gram altın değerine eşit olduğu bir dijital varlıktır. Dayanak varlık olarak kullanılan fiziksel altın, 995 milyem ayarında (0.995 saflık derecesinde), LBMA tarafından akredite edilmiş rafineriler tarafından üretilen, global geçerliliğe sahip standart altın külçelerinden oluşmaktadır. Oluşturulan her bir token karşılığı altın Golden Global Bank aracılığı ile Loco London muhabir banka hesaplarında veya Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Taşlar Piyasası’nda fiziksel olarak tutulmaktadır.

GOLDp Ethereum tabanlı olup ERC-20 protokolüne göre üretilmiştir ve ERC-20 destekleyen tüm Ethereum cüzdanlarında saklanabilir. GOLDp ilk arz miktarı 1,000,000 GOLDp Token'dir. GOLDp arzı artırılabilir ve azaltılabilir özelliğe sahiptir. Bu kapsamda rezervlere eklenen her fiziki altın için karşılığında Ethereum blokzinciri aracılığı ile yeni GOLDp varlıkları üretilebilmektedir.

Her bir GOLDp Token, 1 gram altının yüz parçaya bölünmesi ile oluşan parçalara eşittir. Böylece, 100 GOLDp sahibi bir yatırımcı 1 gram altına denk gelen dijital varlığa sahip olmuş olur.