Aave (AAVE) Neden Yükseldi?- 1.04.2024

Aave, kullanıcıların aracı olmadan kredi almak ve kredi vermek gibi işlemleri yerine getirebileceği ve bu şekilde faiz getirisi elde edebileceği, merkeziyetsiz bir para piyasası protokolüdür. Varlık sahipleri, pasif gelir elde etmek için piyasaya likidite sağlarken, kredi alanlar da belirli oranlarla piyasaya borçlanabilmektedir. AAVE ise Aave Protokolü’nün kripto para birimidir. Protokol üzerinde oluşturulan oylamalarda karar vermek, protokol üzerinde kilitleme (staking) işlemleri gerçekleştirerek kazanç sağlamak gibi birçok özelliğe sahiptir.

Protokolün kendisi merkezi olmayan özerk bir organizasyon veya DAO kullanır. Bu durum AAVE tokenlarını elinde tutan ve bunlarla oy kullanan kişiler tarafından işletildiği ve yönetildiği anlamına gelir.

Aave, son 24 saatte %1.63'lük yükselişle birlikte yaklaşık 4.260 TL’den işlem görüyor. Aave topluluğu, başarılı bir sıcaklık kontrolü oylamasının ardından Ethereum'daki Aave V3'e sUSDe'yi eklemek için bir ARFC anketini başlattı. sUSDe, Ethena'nın sentetik ABD doları olan USDe'nin teminatlı versiyonudur. AAVE ağında yaşanan gelişmeler fiyatı olumlu yönde etkilemiş olabilir.