Alameda Research, Voyager’a 200 Milyon Dolarlık Krediyi Geri Ödeyecek

Alameda Research, iflas eden kripto kredi kredi kuruluşu Voyager Digital‘e 200 milyon dolarlık kredi borcu için geri ödeme yapmaya hazırlanıyor.

Voyager Digital, New York’taki federal iflas mahkemesinden Alameda Research‘e verdiği kredinin çözüme ulaştırılması için talepte bulunmuştu. Dün gece yapılan açıklamaya göre Alameda, 6.553 Bitcoin (yaklaşık 128 milyon USD) ve 51.204 ETH (yaklaşık 70 milyon USD) anapara ve kredi ücretlerinin yanı sıra diğer yedi tokende daha küçük miktarlarda geri ödeme yapacak. Dosyada, kredilerin 30 Eylül'e kadar geri ödenmesi gerektiği belirtildi.

Voyager Digital’in iflas süreci nasıl başlamıştı?

Voyager Digital çevrimiçi aracılığı Ekim 2018'de başlatıldı. Voyager Digital’in ana şirketi Crypto Trading Technologies, her biri elektronik ticaret geçmişine ve Uber gibi start-up'lara yatırım yapmış olan Stephen Ehrlich, Philip Eytan, Gaspard de Dreuzy ve Oscar Salazar tarafından kuruldu.

Voyager, diğer şirketlere kripto para birimleriyle kredi vererek %12'ye varan yıllık yüzde getiri (APY) sağladı. Voyager aracılık platformu için bir ödül ve sadakat belirteci olarak kullanılan kendi kripto para birimini Voyager Token'ı (VGX) başlattı.

Voyager, kripto para ticareti için kullanıcı deneyimini geleneksel çevrimiçi aracı kurumlara benzer hale getirmeyi amaçladı ve Ocak 2019'da bir mobil uygulama başlattı. Voyager platformu, alım satım için 70'ten fazla kripto para birimi sunarken, işlemler komisyonsuzdu.

Eylül 2021'de Voyager'ın hisseleri Toronto Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem görmeye başladı. O sırada şirketin yönetim altında 5 milyar doların üzerinde varlığı vardı ve 2 milyonun üzerinde bir kullanıcı sayısına sahipti.

Son aylarda çok sayıda kripto borç verme platformu likidite krizleri ve iflasla karşı karşıya kaldı. Bu listeye 6 Temmuz 2022’de 11. Bölüm iflas başvurusunda bulunan Voyager Digital de dahil olmuştu. 27 Haziran 2022’de Voyager, müşterilerinden biri olan önde gelen kripto hedge fonu Three Arrows Capital'in 670 milyon dolardan (15.250 BTC ve 350 milyon USDC) fazla değerdeki bir kredide temerrüde düştüğüne dair bir bildirim yayınladı. Voyager, iflas başvurusunda bulunmadan bir hafta önce de kullanıcıları için alım satım, para yatırma ve çekme işlemlerini askıya almıştı. Voyager CEO'su Stephen Ehrlich işlemlerin askıya alınmasının ardından şu açıklamayı yapmıştı:

 "Bu son derece zor bir karardı, ancak mevcut piyasa koşulları göz önüne alındığında bunun doğru olduğuna inanıyoruz. Bu karar, birlikte inşa ettiğimiz Voyager platformunun değerini korurken, çeşitli ilgili taraflarla stratejik alternatifleri araştırmaya devam etmemiz için bize ek zaman veriyor. Uygun zamanda ek bilgi sağlayacağız."

Voyager Digital, Haziran ayında New York'ta 11. Bölüm iflas başvurusunda bulundu. Konuya hakim bir kaynağa göre müzayedede global bir kripto varlık platformu ile dijital varlık yatırım şirketi olan Wave Financial arasında Voyager Digital’in varlıkları için bir mücadele yaşanıyor. Global bir kripto varlık platformunun Voyager Digital varlıkları için sunmuş olduğu teklifin yüksek olduğu öne sürülüyor.