Aptos (APT) Neden Yükseldi?- 14.04.2023

Aptos, Meta'nın Diem projesinin çekirdek ekip üyeleri tarafından geliştirilen Move programlama dilini kullanan bir Katman 1 blokzincir ağıdır. Aptos, ölçeklenebilir, düşük maliyetli ve güncellenebilirliği hedeflemektedir.

Meta’nın eski çalışanları tarafından kurulan Aptos, Web3 kullanıcı deneyimi kapsamında yeni uygulamalar ve ürünler geliştirmeye adayan, fikirlerini geniş kitlelere sunmayı hedefleyen bir projedir. Blokzincir üzerinde meydana gelebilecek kesintiler, yüksek maliyetli işlem ücretleri, güvenlik endişeleri gibi problemleri çözmeyi vizyonunun bir parçası olarak ilerleyen Aptos, çözüm olarak bulut sistemli altyapılar ile benzer bir yolun izlenmesi gerektiğini savunmaktadır.

Aptos, Bizans Hata Toleransı (BFT) ve Pay İspatı (PoS) algoritmasını kullanmaktadır. Güvenilirliği ön planda tutan Aptos işlemleri işlemek ve doğrulamak için bir doğrulayıcılar ağı kullanmaktadır.

APT, son 24 saatte %13.79’luk yükselişle birlikte 261 TL’den işlem görüyor. Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk’ın paylaştığı "AI APT OTT!" şeklindeki Tweet’i sonrasında APT’nin yükselişe geçtiğini söyleyebiliriz.