Astar (ASTR) Neden Yükseldi? -17.08.2023

Sota Watanabe'nin 2019 yılında kurduğu Astar (eski adıyla Plasm), Polkadot üzerinde EVM, Web Assembly ve Katman 2 çözümlerini destekleyen çok zincirli bir merkeziyetsiz uygulama merkezidir. ASTR, ağın yerel ve yönetim tokenıdır. ASTR token sahipleri ağ yönetimine katılabilmekte, işlem ücretlerini ödeyebilmekte ve token’ı kilitleme (stake) yöntemiyle ödüller kazanabilmektedir.

Astar, Web 3.0 ekosisteminde akıllı sözleşmeler yapmak için merkezi olmayan uygulamaların (dApps) geliştirilmesi için geliştirilmiş bir platformdur. Uygulama geliştiricileri için blokzincire özel bir ödül sistemi bulunmaktadır. Ağın stake ödüllerinin neredeyse yüzde ellisi uygulama geliştiricilerine verilmektedir.

ASTR’de son 7 gün içinde yaklaşık %15 son 24 saatte ise %2.31’lik yükseliş gerçekleşti. Astar Network geçtiğimiz hafta Tokenomics 2.0’ı duyurmuştu. Astar’ın X hesabından (eski adıyla Twitter)  ‘Astar Tokenomics 2.0 - Dinamik Olarak Ayarlanmış Bir Enflasyon’ başlığıyla dün yapılan bir paylaşımda Astar 2.0'a bir adım daha yaklaşıldığı bunun; token yakımı, üreticilere yönelik katmanlı teşvikler, çok daha düşük bir enflasyon oranı, Astar'ın büyümesini sağlayan dApp'ler için daha fazla ödüller içerdiği belirtildi. Bu gelişmenin ASTR’ye pozitif yansıması olduğu söylenebilir.