Curve DAO Token (CRV) Neden Düştü?- 1.04.2024

Curve, özellikle sabit koinlerin alım satımını yapmak için kurulmuş merkeziyetsiz bir alım satım platformudur. Ethereum zincirinde kurulan bu protokolün amacı slippage (kayma) ve işlem ücretlerini minimize ederek sabit koin alım satımını verimli hâle getirmektir. Benzer şekilde, Compound ve yearn.finance gibi projelerle yaptığı iş birlikleriyle likidite sağlayıcılarına işlem ücretlerinin üstüne çeşitli faiz gelirleri elde etme imkanı sunarak kendini cazip kılmaktadır.

Curve Finance Ekibi birçok kripto projesine ev sahipliği yapan, “Kripto Vadisi” olarak da anılan İsviçre’nin Zug kantonunda faaliyet göstermektedir. Platformun yerel tokeni olan CRV 2020 yılının Ağustos ayında piyasaya sürülmüştür. Amacı likidite sağlayıcılarını teşvik etmek ve kullanıcıların protokol yönetimine katılımını sağlamaktadır.

CRV son 24 saat içinde %5.29’luk düşüşle birlikte 21.73 TL’den işlem görüyor. Curve platformunun Ethereum ağı üzerindeki borç verme platformu LlamaLend'in faiz oranı parametrelerinde değişiklikler önerildi. Öneri kapsamında WETH ve tBTC borçlanma piyasaları için minimum faiz oranı %0,5'ten %25'e, wstETH için %1'den %30'a ve CRV için %3'ten %60'a çıkarılacak. Bu değişikliklerin amacı, %80 kullanım oranında borçlanma faiz oranını güncel piyasa faiz oranına eşitlemek. Faiz oranlarındaki değişiklik önerisi CRV'yi olumsuz yönde etkilemiş olabilir.