Curve DAO Token (CRV) Neden Yükseldi?- 4.05.2023

Curve, özellikle sabit koinlerin alım satımını yapmak için kurulmuş merkeziyetsiz bir alım satım platformudur. Ethereum zincirinde kurulan bu protokolün amacı slippage (kayma) ve işlem ücretlerini minimize ederek sabit koin alım satımını verimli hâle getirmektir. Benzer şekilde, Compound ve yearn.finance gibi projelerle yaptığı iş birlikleriyle likidite sağlayıcılarına işlem ücretlerinin üstüne çeşitli faiz gelirleri elde etme imkanı sunarak kendini cazip kılmaktadır.

Curve Finance Ekibi birçok kripto projesine ev sahipliği yapan, “Kripto Vadisi” olarak da anılan İsviçre’nin Zug kantonunda faaliyet göstermektedir. Platformun yerel tokeni olan CRV 2020 yılının Ağustos ayında piyasaya sürülmüştür. Amacı likidite sağlayıcılarını teşvik etmek ve kullanıcıların protokol yönetimine katılımını sağlamaktadır.

CRV, son 24 saat içinde %4.80’lik yükselişiyle birlikte 19.65 TL’den işlem görüyor. Curve Finance, merakla beklenen crvUSD adlı sabit koinini Ethereum ana ağında kullanıma sundu. Bu gelişmenin CRV’nin yükselişinde etkili olmuş olabileceğini söyleyebiliriz.