EOS Neden Yükseldi? -20.03.2023

EOS protokolü 2017 yılında Block.one adlı bir şirket tarafından kurulmuştur. EOS projesi 26 Haziran 2017'de başlayan ve bir yıl süren ICO (Kripto paranın ilk ihracı) ile hayata geçti. Bu kripto ekosistemi tarihindeki en büyük ICO etkinliklerinden biri olarak kayıtlara geçmişti.

EOS, ticari ölçekte merkezi olmayan uygulamaların (dApps) geliştirilmesini, barındırılmasını ve yürütülmesini sağlayan blokzincir tabanlı bir sistemdir. EOS, işletmelerin ve bireylerin, dApp'ler arasında güvenli erişim, kimlik doğrulama, izin verme, veri barındırma, kullanım yönetimi ve iletişim sağlama gibi web tabanlı uygulamalara benzer bir şekilde blokzincir  tabanlı uygulamalar oluşturmalarına izin vermek için gereken tüm temel işlevleri destekler.

EOS sahipleri çeşitli süreçlere katılmak için tokenlarını stake edebilir. EOS'u stake eden kullanıcılar, yazılımın kurallarını değiştirmek için oy kullanma, kararlar alma veya blokzincir doğrulama sürecine katılma imkanına sahiptir.

EOS, son 24 saatte yaklaşık %8.13’lük yükselişle birlikte yaklaşık 23.5 TL’den işlem görüyor. EOS Network Ventures, Nisan ayındaki Ethereum Sanal Makinesi (EVM) lansmanından sonra EOS ağında uygulama ve oyun ürünleri geliştirmek için 20 milyon USD sermaye taahhüdünde bulundu. Bu gelişme EOS’un yükselişine etki etmiş olabilir.