Litecoin (LTC) Neden Düştü?- 05.07.2023

2011 yılında eski Google çalışanı Charlie Lee tarafından kurulan ve geliştirilen Litecoin, dünyadaki herkese anında ve sıfıra yakın maliyetle ödeme yapılmasını sağlayan kişiden kişiye (P2P) bir dijital para birimidir. İlk çıktığı dönemde güzel bir başarı yakalayan Litecoin diğer kripto para birimlerinin yanında kendine önemli bir yer edindi. Tamamen merkeziyetsiz, açık kaynaklı, küresel bir ödeme ağıdır. Litecoin ekosisteminin yerel tokeni LTC’dir.

Blokzincir tabanlı bir kripto para birimi olarak Litecoin, güçlü kriptografik savunmalarla güvence altına alınmaktadır. Bitcoin gibi Litecoin de işlemlerin hızlı ve hatasız bir şekilde onaylanmasını sağlamak için İş İspatı (PoW) mekanizmasını kullanır.

LTC, yaklaşan halving (yarılanma), Kanada hükümetinin sınırsız Litecoin (LTC) alım satımına izin vermesiyle birlikte son 7 günde yaklaşık %22 yükseliş gösterdi. LTC, son 24 saatte ise %1.13’lük düşüşle birlikte yaklaşık 2,785 TL’den işlem görüyor. Bugünkü düşüşü düzeltme hareketi olarak görebiliriz.