Stellar (XLM) Neden Yükseldi?- 04.09.2023

Stellar, ödeme sistemleri için kurulmuş; Dolar, Euro ve Bitcoin gibi çeşitli para türlerini oluşturmaya, transfer etmeye ve alıp satmaya imkân veren açık kaynak kodlu ve merkeziyetsiz bir protokoldür. Dünyanın bütün finansal sistemlerinin tek bir ağ üzerinde çalışabilmesi amacıyla Stellar Development Foundation (Stellar Geliştirme Vakfı) tarafından 2015 yılında geliştirilmiştir.

Merkeziyetsiz olduğu için kendini “kamuya ait” olarak nitelendirmektedir. Bütün sistemin senkronize dilmesi için blokzincir kullanılsa da son kullanıcıya ulaşan ürün nakittir. Stellar diğer birçok blokzincir temelli sisteme çok daha ucuz, hızlı ve enerji açısından çok daha tasarruflu bir alternatif ortaya koymaktadır.

XLM son 24 saatte %9.34’lük yükselişle birlikte 3.38 TL’den işlem görüyor. XLM'deki son artışa hangi gelişmenin neden olduğu henüz netlik kazanmasa da, bu yükselişin Stellar resmi X (eski dıyla Twitter) hesabından cumartesi günü paylaşılan "10 gün içinde harika bir şey düşüyor.Hepimizi heyecanlandıran bir değişim için hazırlanmaya hazır olun. Meraklı olmaya devam edin" şeklindeki bir gönderinin ardından başladığını söyleyebiliriz.