Terraform Labs'ın Kurucusu Do Kwon’a ‘Kaçak’ Olduğu Suçlaması

Güney Koreli savcılar dün yaptıkları açıklamada Terraform Labs'ın Kurucusu Do Kwon'un "açıkça kaçak" olduğunu ve soruşturmada iş birliği yapmadığını söyledi.

Söz konusu açıklama Kwon'un bir tweet'inde yer alan "'Kaçak' ya da benzeri bir durumda değilim. İletişim kurmak için ilgi gösteren herhangi bir devlet kurumu için tam bir iş birliği içindeyiz ve saklayacak bir şeyimiz yok." şeklindeki iddiasına yanıt olarak geldi.

Ne olmuştu?

Seul Güney Bölge Savcılığı'na bağlı beş savcıdan oluşan bir soruşturma ekibi bir süre önce Seul Güney Bölge Mahkemesi'ne başvurarak Sermaye Piyasası Yasasının ihlal edildiği suçlamasıyla Terra'nın kurucusu Do Kwon, TFL kurucu üyesi Nicholas Platias ve Singapur'da bulunan diğer şirket yetkilileri hakkında tutuklama emri çıkartılmasını talep etti. Öte yandan Seul Güney Bölgesi Savcılık Ofisi'nin Ortak Mali Menkul Kıymet Suçları Soruşturma Ekibi, Do Kwon ve diğer beş proje geliştiricisinin pasaportlarını geçersiz kılmak için de ülkenin Dışişleri Bakanlığı ile temasa geçeceğini belirtti.