Bluzelle, Bulut Sağlayıcılarında Doğrulayıcı Barındırılması İçin Equinix ile İş Birliği Yapacak

Merkeziyetsiz veritabanı sağlayıcısı Bluzelle, standart bulut (cloud) bilişim çözümlerinde Pay İspatı (PoS) blokzincirlerindeki doğrulayıcıların barındırılmasına izin vermek için dijital altyapı şirketi Equinix ile işbirliği yaptığını duyurdu:

“Google Cloud Platform veya Amazon Web Services gibi bulut sağlayıcılarında PoS blokzincirleri için doğrulayıcı ayarlamak son derece çekici bir teklif. Dağıtılmış ve uygun maliyetli bulut bilişim altyapısı, kusursuz çalışma süresi ve performansı sürdürmek de dahil olmak üzere stake etme (kilitleme) ile ilgili birçok zorluğun önlenmesine olanak tanır.”

Bununla birlikte, bir PoS ağının doğrulanması en üst düzeyde güvenlik gerektirir ve doğrulayıcıyı bulut üzerinde barındırmak, doğrulayıcının özel anahtarını bulut ağına gösterir. Doğrulayıcı saldırıya uğrayacaksa, saldırganlar kötü niyetli davranarak, staker'ı kesintiye uğratabilir ve itibar kaybına maruz bırakabilir. Yeterli sayıda blokzincir doğrulayıcısı savunmasız bulut platformlarına güvenirse, bir saldırı tüm ağın güvenliğini tehlikeye atabilir ve değerini yok edebilir.

Bluzelle'in Kurucu Ortağı ve CEO'su Pavel Bains şu şekilde bir açıklamada bulundu:

“Güvenlik nedenleriyle, profesyonel doğrulayıcılar genellikle özel anahtarlar gibi kritik verileri tutan Donanım Güvenlik Modülleri (HSM) tarafından desteklenen özel sunucu altyapısını kullanır. Bu güvenlik düzeyine, en büyük ve en iyi finanse edilen onaylayıcılar dışında genel olarak erişilemez. Bazı ağlarda doğrulayıcıların profesyonel işletmeler olması amaçlanırken, Ethereum 2.0 gibi blokzincirler, doğrulamayı olabildiğince çok kişiye açmada bir noktayı işaret ediyor.”

Bluzelle’in çözümü daha küçük staker'lar için yapılmıştır ve orta düzeyde bilgisayar bilgisine sahip herkesin Google Cloud Platform'da güvenli ve yüksek performanslı bir doğrulayıcı olmasına olanak tanır. Bluzelle, Ethereum 2.0 ve diğer blokzincirlere genişlemeyi planlasa da, ilk uygulama Cosmos ve Tendermint fikir birliği mekanizması için tasarlanmıştır. Bluzelle’in modülü, Tendermint Anahtar Yönetim Sistemini (TMKMS), FIPS 140–2 Düzey 3 sertifikalı donanıma dayalı kurumsal düzeyde bir HSM çözümü olan Equinix’in SmartKey’ine bağlar. Bluzelle’in modülü, Equinix SmartKey'in TMKMS tarafından talep edildiğinde blokları imzalamasına olanak tanıyarak, özel anahtar bilgilerini Google Cloud'daki bilgi işlem ortamından ayırır. Özel anahtar her zaman HSM'lerde depolanır ve SmartKey, Google Cloud Platform için Harici Anahtar Yöneticisi (EKM) görevi görür.

Equinix Asya Pasifik Ürün Yönetimi Direktörü Anthony Ho, bu iş birliği ile ilgili şu şekilde bir yorumda bulundu:

“Equinix SmartKey mimarisi, anahtarlarınızın konumu, dağıtımı ve erişimi üzerinde tam kontrol sağlarken, bulutta veri işlemenin tüm avantajlarını sunar. Blokzincir doğrulayıcılarının, Bluzelle ile iş birliği sayesinde anahtar yönetim çözümümüzün tüm avantajlarını keşfedecekleri için heyecan duyuyoruz.”